Effects of economic crises after 1990 on the Turkish insurance sector
1990 sonrası ekonomik krizlerin Türk sigortacılık sektörüne etkileri
- Tez No: 277678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde, 1990 sonrası ekonomik krizlerin Türk sigortacılık sektörüne etkileri özellikle 1994, 2001 ve 2008 krizlerine vurgu yapılarak analiz edilmiştir. İlk aşamada döviz kuru belirsizliğini ölçmek için EGARCH modeli kullanılmıştır. Daha sonra, diğer makroekonomik ve firmaya özel değişkenlerle birlikte, tahmin edilen döviz kuru belirsizliğini de içeren toplulaştırılmış analiz için bir zaman serisi modeli, ayrıştırılmış analiz için ise bir panel veri modeli kurulmuştur. Sonuçlar toplulaştırılmış ve ayrıştırılmış analizlerin sigortacılık sektörünün performansını temsil etmekte kullanılan prim üretimini açıklamada farklı değişkenler önerdiklerini göstermektedir. Bununla birlikte, ortak sonuç kriz dönemlerinde prim üretiminin büyümesinin kriz yılına bağlı olarak değişen oranlarda yavaşladığıdır. 2001 krizinin Türk sigortacılık sektörü üzerinde en zararlı etkiye sahip kriz olduğu; diğer taraftan, 2008 krizinin etkilerinin ise görece sınırlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of economic crises after 1990 on the Turkish insurance sector are analyzed with special emphasis on 1994, 2001 and 2008 crises. In the first step, EGARCH model is used to measure the exchange rate uncertainty. Then, a time series model for the aggregate analysis and a panel data model for the disaggregate analysis which both include the estimated exchange rate uncertainty together with other macroeconomic and firm specific variables are set up. The results indicate that aggregate and disaggregate analyses suggest different variables in explaining the premium production which is used as a proxy for the performance of the insurance sector. Nevertheless, the common conclusion was that the growth of premium production decelerates during the crisis periods at a varying degree depending on the year of crisis. 2001 crisis is found to be the crisis which has the most detrimental impact on the Turkish insurance sector. On the other hand, effects of the 2008 crisis are found to be relatively limited.