Theater in nineteenth century Istanbul: Cases for the translation of an architectural typology
Ondokuzuncu yüzyıl İstanbulunda tiyatro yapıları: Mimari tipolojide çeviriye örnekler
- Tez No: 277690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Geleneksel Türk tiyatrosu hiçbir mimari yapı ile tanımlanmadığından ondokuzuncu yüzyıl boyunca inşa edilen tiyatro binaları modernizm fikirleriyle özdeşleştirilmiş ve Batı tarzı tiyatro tipolojisinin bir kopyası olarak görülmüşlerdir. Bu tezin amacı ondokuzuncu yüzyıl İstanbulundaki tiyatro yapılarının otantik bir mimari dile sahip olma ihtimalini ortaya çıkarmaktır. Bunu yaparken, formal bir analiz yerine, ondokuzuncu yüzyıl İstanbulunun kültürel panoramasına, politik ve ideolojik değişimlere, uluslarası ilişkilere, ekonomik darboğaza ve bunların Osmanlı başkentinde popüler bir eğlence haline gelen tiyatro ile olan ilişkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
As far as the traditional Turkish theater does not refer to any architectural structure; the theater buildings that are built during the nineteenth century are identified with the ideals of modernity and treated as the literally translations of the Western typologies.This study aims to investigate the possbility of a geniune architectural language in the theaters of nineteeenth century Istanbul. While doing this, rather than offering a pure formal analysis,the study concentrates on the cultural panorama of the nineteenth century Istanbul, political and ideological changes, international relations, economic downturn and their impact on theater that starts to appear as a popular leisure time activity of the capital of the Ottoman Empire.