Nietzsche's criticisms of Kantian morality
Nietzsche'nin Kant ahlakı eleştirileri
  1. Tez No: 277689
  2. Yazar: BAŞTA BAŞAR BİNİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı Nietzsche'nin Kant ahlakına dair eleştirilerinin açıklanmasıve değerlendirilmesidir. Kant Ahlakı, Batı ahlakını büyük ölçüde etkilemiştir.Nietzsche'nin eleştirileri, temel olarak Kant ahlakının bilimsel ve evrenselyapısını hedef almaktadır. Bu çalışma,' özgürlük', `otonomi', `bireysel erdemler've `bilim olarak ahlak' fikirleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Nietzsche'nineleştirilerinin açıklığa kavuşması için, epistemolojik eleştirileri dedeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain and evaluate Nietzsche?s criticisms ofKantian morality. Kantian morality has greatly influenced western moral thought.Nietzsche?s criticisms focus on the scientific and universal character of thisphilosophy. This work focuses on the ideas of `freedom?, `autonomy?, `individualvirtues? and `morality as a science?. In order to understand and analyzeNietzsche?s critiques, his epistemological criticisms are also evaluated.