A cross-age study on elementary students' value orientations, environmental optimism and environmental concern
İlköğretim öğrencilerinin değer yönelimleri, çevresel optimizm düzeyleri ve çevresel kaygıları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 277691
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN TEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim öğrencilerinin değer yönelimlerini, çevresel kaygılarını ve optimism düzeylerini, cinsiyet ve sınıf düzeyinin değer yönelimlerine etkisini belirlemektir. Veriler Gümüşhane'nin Kelkit ilçesindeki devlet okullarında eğitim gören toplam 938 (491 kız ve 447 erkek) öğrenciye demografik, çevre odaklı ve insan odaklı tutum ölçeği, çevresel endişe ölçeği, çevresel optimism düzeyi ölçeği, kontrol odağı ölçeği ve çevre korumacı davranış ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Betimsel analizlere göre, öğrencilerin genellikle çevre odaklı değer yönelimlerine sahip oldukları ve çevreye karşı duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Öğrencilerin çevresel davranışlarının üzerinde cinsiyet ve sınıf düzeyinin rolünü değerlendirmek için iki ayrı iki yönlü MANOVA yapılmıştır. MANOVA analizlerinin sonuçları cinsiyetin ve sınıf düzeyinin öğrencilerin hem benimsedikleri değer yönelimlerini hem de çevresel iyimserlik ve endişe düzeylerini anlamlı olarak etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A cross age study was conducted to investigate 6th, 7th and 8th grade students? value orientations, environmental optimism, and environmental concern. In addition, gender and grade level differences in the environmental-related attributes were examined.A total of 938 (491 girls and 447 boys) students attending public schools located in Kelkit, the district of Gumushane, were administered a questionnaire consisting of Demographics, Environmental Attitudes and Apathy Scales, Environmental Concern Scale , Environmental Optimism Scale, Locus of Control Scale and Conservation Behavior Scale.In general, students who participated in the current study found to endorse eco-centric attitudes, and express a high degree of concern as well as optimism level about the current and future state of the environmental issues and problems. They also seemed to be interested in environmental issues and problems and perceived environmental problems as one of the two or three most important problems currently being faced.In order to examine the role of gender and grade level on students? environmental attitudes, two separate two-way MANOVAs were conducted. The results revealed a statistically significant gender and grade level differences both on students? ecocentric, apathy and anthropocentric attitudes and on students? environmental optimism and concern levels.