Educational perception of the internally displaced families' children: Evidence from İzmir and Diyarbakır
Ülke içinde yerinden edilmiş ailelerin çocuklarının eğitim algısı: İzmir ve Diyarbakır?dan bulgular
  1. Tez No: 277735
  2. Yazar: ESRA ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ-HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Türkiye, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde meydana gelen politik ve toplumsal huzursuzluk nedeniyle 1980'lerin sonunda ve 1990'lar boyunca iç savaş ve çatışmaların neden olduğu ülke içinde yerinden edilme olgusunu deneyimlemiştir. Göçün hazırlıksız ve zorunlu olma hali ülke içinde yerinden edilenlerin ve özellikle zorunlu Kürt göçerlerin çocuklarının yoksullaşmasına neden olmuştur. Bu kapsamda, bu çalışma, ülke içinde yerinden edilen ailelerin liseye giden çocuklarının yoksulluğu iki farklı şehirde, İzmir ve Diyarbakır'da, nasıl deneyimlediklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezde, ülke içinde yerinden edilen çocukların deneyimlediği yoksulluğun Türkiye'de zorunlu göç ve neo-liberal ekonomi politikaları sonuçlarının üst üste gelmesiyle yaşanan süreçten kaynaklandığı savunulmaktadır.Türkiye'de lise eğitimi zorunlu olmamasına rağmen, ülke içinde yerinden edilen bu çocuklar yoksullukla mücadele eden ailelerin üyeleri olsa da ailelerine destek olmak için çalışmak yerine (ya da çalışmanın yanı sıra) liseye gitmeyi tercih etmişlerdir. Bu araştırma, özellikle ülke içinde yerinden edilen bu çocukların lise eğitiminden beklentilerini ve eğitimleri önündeki engelleri anlamaya çalışmaktadır.Bugünün ekonomik yapısında, ülke içinde yerinden edilen çocukların yukarı doğru sosyal hareketlilik sağlaması için eğitimin tek yol olduğu varsayımına dayanarak, araştırmanın temel sorusu lise eğitiminin bir kez yoksulluğa yakalanmış İzmir ve Diyarbakır'daki bu çocukların yukarı doğru sosyal hareketlilik sağlamalarını mümkün kılıp kılamayacağıdır. Fakat sonuç olarak, bu çocukların lise eğitimi aracılığıyla hayatlarını iyileştirmekten uzak göründükleri iddia edilmektedir. Daha da önemlisi, bu çocukların doğdukları andan beri maruz kaldıkları sosyal ve ekonomik eşitsizlikler başarı seviyelerini arttırmak ve beşeri sermayelerini geliştirmek için önlerinde engel oluşturmakta ve bu yüzden yukarı doğru sosyal hareketlilik sağlamalarına ket vurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey experienced conflict-induced internal displacement due to the political and social unrest, in the late 1980s and during the 1990s, in East and South East Anatolia regions. The unplanned and involuntary nature of migration led internally displaced persons (IDPs), and in particular forced many Kurdish migrants? children to poverty. Within this framework, this study aims to explore how internally displaced families? high school attending children experience poverty in two cities, İzmir and Diyarbakir. In this thesis, it is argued that the motive behind child poverty among internally displaced children is an overlapping process of forced migration and consequences of neo-liberal economic policies in Turkey.Although high school education is not compulsory in Turkey, these displaced students prefer to attend high schools instead of working (or besides working) to contribute household budget despite the fact that they are from poor families. In particular, the research aims to understand internally displaced children?s expectations from high school and the barriers to their education.Based on the assumption that education, in today?s economic structure, is the only way for displaced children to achieve upward social mobility, the main research question of this study is that whether high school education would enable these children once caught in poverty in Diyarbakır and İzmir to achieve social upward mobility. All in all, but, it is claimed that although these children seem far from improving their lives through attending high school, social and economic inequalities from the beginning of their lives are barrier to their futher educational achievement and developing their human capital, and hence hinders their social upward mobility.