Savaş ve edebiyat ekseninde Ernst Jünger'in ?Mermer Yalıyar? ve Ömer Seyfettin'in ?Beyaz Lale? ile ?Bomba? adlı eserlerinin karşılaştırılması
The comparison of Ernst Jünger's ?On The Marble Cliffs? and Ömer Seyfettin's ?The White Tulip? and ?Bomb? within war and literature
  1. Tez No: 277747
  2. Yazar: MÜJGAN ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada savaş ve edebiyat etkileşiminin kapsamı kısaca irdelenmeye hedeflenmiştir. Teknik olarak kültürlerarası karşılaştırma seçilmiş olup dönem I. ve II. Dünya Savaşı'nı kapsayacak şekilde alınmıştır. Bu düzlemde araştırma Türk ve Alman Edebiyat'ının iki örneği olan Ömer Seyfettin'in ?Beyaz Lale? ile ?Bomba? ve Ernst Jünger'in ?Mermer Yalıyar? adlı eserleriyle örneklendirilmiş ve iki yazarın ?ulusal mitos? gayretleri ele alınmıştır. Amaç savaş ve edebiyatın etkileşimde üretilen eserlerin ulus oluşumu ve biçimlenişi üzerinde etkilerini göstermektir. Güncelliğini yitirmeyecek bir konu olarak savaşın toplumsal değişim üzerinde rolünü irdelemektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and illustrate several important effects on the cultures of the Turkish and German nations as a result of specific war and post-war narratives. The interaction of war and the effects of war as well as its accompanying literature create significant cultural transformations. This study underscores the relationship of such narratives to resulting social change: a subject that is unlikely to lose its importance, agency, and actuality. This study identifies noteworthy relationships in specific German and Turkish works of literature in regard to the effects of war on society, specifically the effort to create a national mythos within the citizens of those countries. The period before and between the first and second world wars is the focus of this study. The techniques of intercultural comparison reveal two significant attempts to create this mythic reinterpretation by the two narratives of Ömer Seyfettin, ?The White Tulip? and ?Bomb,? and the short novel ?On the Marble Cliffs? by Ernst Jünger.