Hukuki, teknik ve sosyal boyutu ile Beyoğlu Tarlabaşı kentsel yenileme alanı projesi
Beyoglu Tarlabaşı city renovation area project and its legal, technology and social aspects
- Tez No: 277752
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tarlabaşı Yenileme Projesinin uygulanması sürecinde yaşanan olumlu-olumsuz tecrübeleri, tarafların bakış açısı doğrultusunda incelemek, ?kentsel yenileme? kavramını ?Tarlabaşı yenileme projesi? örneği üzerinden yeniden düşünmektir. Bu nedenle tezin konusu ?Hukuki, Teknik ve Sosyal Boyutu ile Beyoğlu Tarlabaşı Kentsel Yenileme Alanı Projesi? olarak belirlenmiştir.Tezde, ilk olarak ?kentsel yenileme? kavramının amacı, çeşitleri, Türkiye'deki gelişimi ve yenilemenin hukuki temelleri, konunun esasına katkıda bulunacak oranda ve mümkün olduğu kadar sınırlı biçimde ele alınmış; sonra proje alanıyla ilgili bilgiler, Tarlabaşı'nın geçmişi, yapı stoğunun durumu, sosyal yapısı ile ilgili bilgilere yer verilmiş; son olarak da Tarlabaşı Yenileme Projesinin uygulanması sürecinde yaşanan sorunlar, projenin aktörlerinin bakış açısıyla kategorize edilmiş, her sorunla ilgili tarafların değerlendirmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to analyze both positive and negative experiences, which took place during Tarlabasi renovation project, from the eyes of all parties involved and to rethink city renovation concept in the light of Tarlabasi renovation project. Hence, the thesis is called ?Beyoglu Tarlabasi City Renovation Area Project and Its Legal, Technology and Social Aspects?.The thesis first describes the purpose, the types, and the progress of city renovation concept in Turkey along with the legal bases of it with relatively limited details. It then describes project area, history of Tarlabasi, its construction stock, and its social status. It finally describes the problems encountered during Tarlabasi renovation project according to both parties involved along their assessments on these problems.