Başarılı şirket birleşmelerinin performanslarının ölçümü
Performance measurement in successful mergers
  1. Tez No: 277753
  2. Yazar: OKAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Birleşmeler ve satın almalar finansta yeni bir kavram değildir. Geçen yüzyıl boyunca çok sıklıkla görülmüşlerdir. Firmalar, değer yaratmak amacıyla birleşme ve satın alma yapmaktadırlar. Değer yaratmak birleşmelerin ve satın almaların en önemli yapılma nedenidir. Finansta bazı birleşme ve satın alma performanslarını inceleyen yöntemler bulunmaktadır. Bu araştırma hedef firmaların birleşme ve satın alma sonrasında hisse senedi getirilerinin ne ölçüde etkilendiğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisitions are not a new phenomenon in finance. During the last century they occurred with great frequency. Firms attend mergers and acquisitions due to create value. Creating value is the most important motive of mergers and acquisitions. There are several performance techniques are used in finance. This research investigates how target firms? stock performances are affected by mergers and acquisitions