20.yüzyılda savaşların uzun dalgalar ve sınaî çevrimlerdeki etkileri
The effects of 20th century wars in the process of business cycles and long waves
  1. Tez No: 277804
  2. Yazar: FERİDE BERNA UYMAZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KİRMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Tezde, kriz, ortalama kâr oranlarındaki düşme eğilimi nedeniyle sermaye birikiminin tıkanması olarak tanımlanmıştır. Ancak ortalama kâr oranlarındaki düşme eğilimini tersi yönde harekete geçirebilecek etkenler de mevcuttur. Sözkonusu krizlere neden olan gelişmeler ve krizleri öteleyebilen etkenler, sınaî çevrimler ve uzun dalgalar sürecinde farklılıklar içermektedir. Tezde geniş içeriğiyle savaş konusunun, sözkonusu sınaî çevrimler ve uzun dalgalar sürecinde krizleri ötelemedeki etkileri gerek teorik olarak incelenmiş gerekse 20. yüzyılda gerçekleşmiş olan savaşların sözkonusu etkileri ilgili iktisadî verilerle sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, crisis is defined as the blockage of the capital accumulation due to the law of tendency of the rate of profit to fall. However, factors which could move the downward trend of the average profit rate in the opposite direction are also present. Factors leading to crises and the ones deferring the crises show differences in the process of business cycles and long waves. In this thesis, the effects of war, with its broad content, on deferring the crises in the process of business cycles and long waves have been examined theoretically. Moreover, the effects of the 20th century wars have been tested using economic data.