Satış/pazarlama anlayışlarının işletme performansına ilgisi
The relationship between sales/marketing concept and business performance
  1. Tez No: 277805
  2. Yazar: ÖNDER KETHÜDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Arz-talep dengesindeki değişmeler sonucunda zamanla pazarlamaya bakış açısında da değişimler görülmüştür. İlk zamanlar, firmalarda pazarlama birimine hiç ihtiyaç duymamaktayken, günümüzde işletmelerin en önemli birimi konumundadır. Satış anlayışından modern pazarlama anlayışına geçiş, pazarlama anlayışının tarihsel gelişim sürecinde devrim niteliğindedir. Bununla birlikte, bütün endüstriler eş zamanlı olarak satış anlayışından, bir sonraki döneme, modern pazarlama anlayışına geçiş yapamamıştır. Özellikle, hizmet endüstrisi olan konaklama işletmelerinde dağıtım kanalına bağımlılık fazla olduğundan bu geçiş süreci daha da yavaş işlemektedir.Bu çalışmanın ana amacı, İstanbul'da bulunan konaklama işletmelerinden dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin sahip oldukları pazarlama anlayışının satış anlayışı mı, yoksa modern pazarlama anlayışı mı olduğunu ve bu anlayışlardan hangisinin işletme performansını rakiplerininkinin üstüne çıkarmada daha etkili olduğunu belirlemektir. Bu amaçla, İstanbul'da bulunan toplam 112 adet dört ve beş yıldızlı Turizm İşletme Belgesi'ne sahip otel işletmeleri araştırmanın anakütlesi olarak belirlenmiştir. Araştırma anakütlesinin ulaşılabilir büyüklükte olması nedeniyle ayrıca bir örneklem belirleme yöntemi kullanılmamıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler online anket tekniğiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 18.0 programında Tanımlayıcı İstatistikler, Faktör Analizi, Kümeleme Analizi, Ki-kare Analizi, Güvenilirlik Analizi, Tek Yönlü MANOVA analizi ve Tek Yönlü ANOVA analizi aracılığı ile yorumlanmıştır. Araştırmanın verilerinden elde edilen sonuca göre, anakütleyi oluşturan otel işletmelerinde daha çok satış anlayışının hakim olduğu görülmektedir. Bunun yanında, modern pazarlama anlayışına sahip olan otel işletmelerinin performansının, satış anlayışına sahip olan otel işletmelerinin performansına göre daha üst seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been seen changing in the viewpoints to marketing as a result of changing in supply-demand balances during the time. Whereas, firms didn?t need to marketing unit at first, now it is in the position of the most critical department. Passing from selling concept to marketing concept is a revolution in the process of historical development of marketing. However, all industries couldn?t pass from selling concept to the next term (marketing concept) simultaneously. Especially, this progression is more slowly occurring in the service industry because of high depending to distribution channels.The main aim of this study is to determine that whether four and five star hotels as hospitality firms located in Istanbul have selling or modern marketing concept and which of this concepts is more effective at carrying out their performance over their competitors? performance as in their perceptions of marketing. To reach this aim, the population of the research has been determined as total 112 four and five star hotels that have the Tourism Operation Certificate in Istanbul. Because of the population of the research is reachable it hasn?t been used any sampling method. Quantitative research method has been used in the study and online survey technique is preferred to collect the research data. The obtained data is interpreted by using Descriptive Statistics, Factor analysis, Cluster Analysis, Chi-square Analysis, Reliability Analysis, One Way MANOVA Analysis and One Way ANOVA Analysis by means of SPSS 18.0 program. According to result of the research data it has been seen that the hotels in the population of the study, have mostly selling concept as marketing perception. Moreover, it has been determined that the performance of the hotels that have marketing concept as marketing perception is better than the others that have selling concept as marketing concept.