Karşıt olma karşı gelme bozuklu olan çocukların ruhsal işleyişlerinin projektif testlerle değerlendirilmesi
The analysis of children with oppositional defiant disorder through the use of projective tests
  1. Tez No: 277815
  2. Yazar: GÜNEŞ ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, çocuklarda sıkça tekrarlanan olumsuz, karşı gelen, kurallara uymayan ve düşmanca davranışlarla tanımlanan Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu'nun (KOKGB) ruhsal nedenlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, KOKGB'ye ait belirtiler projektif testler yardımı ile psikanalitik literatür çerçevesinde ele alınmaktadır. KOKGB'ye ait belirtiler genelde otorite figürleri ile ilişkide çok sık görülmektedir. KOKGB olan çocuklar, isteklerine ve davranışlarına getirilen engellenmeler karşısında, karşıt tepkilerde bulunmaları nedeni ile sosyal ilişkilerinde sıkıntı yaşamaktadırlar. Psikanalitik literatürde bu tür davranışsal sorunlar, en önemli ruhsal örgütleyici olan Ödipal yapılanmadaki aksamalar ile ilişkilendirilmektedir. Bu bilgi çalışmamızın hipotezini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, KOKGB tanısı almış çocuklar ile hiçbir psikiyatrik başvurusu bulunmayan çocukların ruhsal dünyaları Rorschach, C.A.T ve T.A.T testleri aracılığı ile karşılaştırılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler ve içerik analizlerinin sonucunda, KOKGB olan grup ile normal grup arasında, dürtülerin kontrolü, ebeveyn imgelerinin gücünü kabul etme, kendini üçüncü olarak konumlandırma, nesil farkını ve çocuksu eksikliği kabul etme gibi ödipal döneme ait unsurlarda farklılaşma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine psychological causes of Oppositional Defiant Disorder (ODD) which is defined as repetitive oppositional, disobedient, negative and defiant behaviour in children. This study examines ODD in the framework of psychoanalytical literature and with the help of projective tests. Symptoms of ODD are mainly and frequently observed in the relations with authority figures. Children with ODD endure problems in their social relations because of their oppositional reactions when their wishes and behaviour are impeded. In psychoanalytical literature such behavioural problems are related to interruptions in the Oedipal process as the most important psychological organiser. This information constitutes the hypothesis of this study. Under the hypothesis, psychological worlds of the children who have been diagnosed as ODD and children who have had no psychiatric application were compared using Rorschach, C.A.T and T.A.T tests. Statistical and contents analysis showed differences between the group with ODD and the normal group in elements which belong to the Oedipal period such as controlling the drives, accepting the power of parental images, positioning oneself as a third person, accepting the difference between generations and accepting infantile inadequacy.