Rus resim sanatında sembolizmin öncüsü Mihail Aleksandroviç Vrubel
The pioneer of russian symbolism in russian painting art : Mikhail Aleksandrovich Vrubel
  1. Tez No: 277849
  2. Yazar: BİRNUR EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL UZELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmamızda 19. yüzyıl Rus resim sanatında Sembolizm akımının öncüsü olan Mihail Aleksandroviç Vrubel'in yaşamı ve sanatsal çalışmalarına yansıyan akımın özellikleri incelenmiştir.Çalışmadaki amaç, Vrubel'in yaşamını ve akımın yansıdığı çalışmalarını incelemenin yanı sıra, Türkiye'de çok fazla tanınmayan sanatçının kimliğini öne çıkarmak ve ülkemizde tanınmasına destek olmaktır. Çalışma resim sanatıyla ilgili olduğundan, söz konusu olan resimler ayrıca sunulmuştur. Sanatçının yapıtları incelenirken araştırma yöntemi kullanılmış ve karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Mikhail Aleksandrovich Vrubel - the pioneer of the Russian Symbolist movement - and the features of the movement reflecting to his artistic works were analyzed.The aim of the study is to emphasize the identity of the artist who is not well-known in Turkey and to support his recognition in our country as well as reviewing Vrubel's life and his works reflecting the movement. Because the work is about painting art, the pictures at issue were also presented. In examining the works of the artist, research methods were used and some comparisons were made.