Küreselleşme sürecinde arz şokları ve makro ekonomik etkileri
Supply-side shocks and its macroeconomic effects in the globalization process
- Tez No: 277848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ONGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Küreselleşme sürecinin hızlanmasıyla birlikte makro ekonomik anlamda önemli değişimler gözlenmeye başlanmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin iktisadi yapıları kimi zaman talep kaynaklı dalgalanmalar nedeniyle kimi zaman da arz cephesi kaynaklı olarak değişime uğramıştır. 1970'li yıllara kadar daha çok etkili olan talep kaynaklı iktisadi şokların yerini, 1970 sonrası arz şokları almıştır. Bu çalışmada, maliyet artışlarının yarattığı arz şokları ve bunların ülke ekonomilerinde meydana getirdiği makro ekonomik etkiler incelenmiştir. Türkiye için oluşturduğumuz probit model yardımıyla arz şoklarının hangi makro değişkenleri ne şekilde etkilediği amprik olarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
By the acceleration of the globalization process, significant changes in macroeconomic sense began to be observed. The economic structures of developed and developing country economies had changed sometimes by the cause of demand-side fluctuations or sometimes by the cause of supply-side fluctuations. Until the 1970s, the demand side had been more effective on economic shocks, but after 1970s supply side shocks mostly experienced. In this study, supply-sided shocks that created by the increases of costs and their affects on macro economies of countries been studied. By the help of probit model that was formed for Turkey, I tried to determine how supply shocks effects the macro variables empirically.