Türkiye'de siyasi partilerin ve liderlerinin marka kişiliği ile seçmen oy tercihi arasındaki ilişki üzerine bir pilot araştırma
A research about the relationship between brand personality of Turkish political parties, their leaders and voting decision
  1. Tez No: 277850
  2. Yazar: YENER GİRİŞKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Siyasal pazarlama kavramı modern siyasi hayatın içinde olanlar için önemli bir unsur haline gelmiştir. Başta batılı ülkeler olmak üzere demokrasi anlayışı gelişmiş ülkelerde siyasal pazarlamayla ilgili yoğun araştırmalar yapılmakta ve bilimsel makaleler yayımlanmaktadır. Siyasi düzlemde siyasal pazarlama uygulamalarına sıklıkla başvurulurken, özellikle 21. yüzyılın başından itibaren marka kavramının önemi siyasal pazarlama alanında artmaya başlamıştır. Siyasi partilerin birer marka olarak kabul edilmesiyle partilerin marka kişilikleri de araştırılmıştır ve geliştirilen marka kişiliği ölçeklerinin araştırmaya konu olan siyasi partilerin yer aldığı kültürlerin özelliklerini yansıttığı belirlenmiştir. Siyasi partilerin marka kişiliği ölçeği farklı ülkelerde o ülkelerin kültürlerine uygun biçimde test edilmiştir. Siyasal pazarlama alanında gerçekleştirilen akademik çalışmalarda siyasi lider markasının parti markasına etkisi tekrar tekrar vurgulanmasına rağmen ilk kez siyasi liderlerin marka kişiliği bu tez çalışmasında geliştirilen ölçekle ölçülmüştür. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki siyasi partilerin ve liderlerin marka kişiliği ölçeği geliştirilmiştir. Siyasi partilerin marka kişilikleri 36 değişken içeren 5 boyut, siyasi liderlerin marka kişilikleri 38 değişken içeren 3 boyut ile ifade edilecebileceği bulgulanmıştır. Ek olarak, seçmenin sempatizanlık düzeyi, bilgi seviyesi, oy tercihi ve demografik özellikleri itibariyle ortaya çıkan siyasi parti ve liderlerin marka kişiliği boyutları arasında olası anlamlı fark da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of political marketing has become one of the most important aspects of modern political life. Many researches have been conducted and many articles have been published about political marketing mainly in western societies, who enjoy highly developed democracy culture. Since the beginning of 21. century, the importance of branding concept increases in political marketing. As the political parties regarded as brands, their brand personalities have been researched by developing brand personality scales by taking the cultural characteristics of the society into account. However, political leaders? brand personality has not been measured, yet even though, the effect of political leaders on parties? brand personalities has been emphasized repearedly in many political marketing articles. In this dissertation, the brand personality scales of both the political parties and the leaders in Turkey have been developed. It has been observed that political parties brand personality has 36 variables in 5 dimensions; political leaders? brand personality has 38 variables in 3 dimensions. In addition, the significant difference between the means of political parties and leaders? brand personality dimensions in terms of the partizanship, level of political knowledge, demografic characteristics and the voting decision of the voters has been researched in this dissertation.