Tedarikçi seçiminde bulanık mantık ve doğrusal programlamanın birlikte kullanılması
Applying both fuzzy logic and linear programming in supplier selection
- Tez No: 277882
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, şirketlerin çok sayıda kriterleri, kişiye göre değişebilen sözlü ifadelerle değerlendirerek tedarikçi seçiminin yapılmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında tedarikçi tipleri tanıtılarak, tedarikçi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar detaylı incelenmiş ve seçim yapmak üzere bir matematiksel model kullanılmıştır. Bu modelde bulanık mantık, TOPSIS ve doğrusal programlama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Literatür araştırması da yapılarak tedarikçi seçiminde kullanılan diğer yöntemlerden de bahsedilmiştir. Model, inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette uygulanarak tedarikçi seçimi yapılmış ve aday tedarikçiler arasındaki sipariş dağıtımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is, to provide the companies a supplier choice, considering the criteria based on the linguistic statements that may vary among people. Within the scope of the study, supplier types have been introduced, the points that need to be considered while choosing a supplier have been analyzed in depth, and a mathematical model has been applied in order to make this choice. In this model, fuzzy logic, TOPSIS and linear programming techniques have been applied. Conducting a literature research , other methods of choosing a supplier have also been mentioned. Applying the model in a company operating in building industry, the supplier selection has been made and the purchase order distribution within the candidate suppliers have been determined.