Güvenceli esneklik kavramı ve Türk çalışma hayatındaki yeri
The concept of flexicurity and its place in Turkish work life
  1. Tez No: 277883
  2. Yazar: HANDAN SAĞLANMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve artan rekabet sonucunda, işgücü piyasalarının giderek esnekleşmesi, tüm dünyada uzun zamandır var olan bir eğilimdir. Ancak bu eğilim bazı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Özellikle işgören kesiminden gelen tepkiler, esnekliğin çalışanlar için güvencesizliğe neden olduğu ve çalışanların sömürülmesine çanak tutacağı şeklindedir. 1990'lı yıllardan itibaren, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde uygulama alanı bulan Güvenceli Esneklik kavramı da tüm bu eleştirilere bir cevap niteliğindedir. İşverenlerin esneklik arayışı ile işgörenlerin güvence arayışını ortak bir noktada buluşturmayı hedefleyen kavram; esneklik ve güvencenin birbirine zıt anlamlar taşımak yerine, birbirini tamamlayabileceği bir sistem kurmaktadır. Bu bakış açısı içinde, güvencenin ?iş güvencesi? boyutundan çıkıp, ?istihdam güvencesi? ne kayması söz konusudur. Bu konuda Avrupa Komisyonu tarafından üye ülkelere rehberlik edecek ilkeler belirlenmiştir ve ülkeler bu çerçeve içerisinde istihdam politikalarını oluşturmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı; çalışma hayatında son yıllarda en gözde kavramlardan olan güvenceli esneklik anlayışının içeriğini, Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulama farklılıklarını ve son olarak Türk çalışma hayatındaki durumu incelemektir.
Özet (Çeviri)
The gradual flexibilization of the labour market, by reason of the globalization, technological developments and increasing competition, is a worldwide trend existent for a long time. However this trend is accompanied by some arguments. Especially the reactions from employees revolve around the idea that flexibility causes insecurity for the workers and that it will invite exploitation of them. The notion flexicurity, applied especially in European Union member states since 1990s, has the characteristics of a solution. The concept that aims to strike a balance between employers? pursuit of flexibility and employees? pursuit of security, builds a system in which these two concepts complement each other instead of carrying opposite meanings. Within this framework, what is at issue is a shift in the meaning of security; from ?job security? to ?employement security?. European Comission has decided on some components of flexicurity that would guide member states. They establish their employement policies within this framework. The basic aim of this study is to investigate the content of flexicurity concept- one of the most popular terms in worklife in recent years-, the difference in applications among EU states and at last the situation in Turkish work life.