Türkiye'de yerel meclislerin işlevselliği üzerine bir yeniden yapılanma denemesi:İl ve ilçe yerel meclisleri
A restructuring attempt on the functionality of local councils in Turkey: Provincial and district local councils
- Tez No: 277887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Yerel yönetimlerin temsil ve demokrasi niteliği en belirgin birimi yerel meclisleridir. Bu meclislerin özerklik, katılımcılık, çoğulculuk ve çok ortaklı yönetim fikirleri etrafında yeniden yapılandırılması; başta mali alanda olmak üzere birçok konuda kendi kendine yeterliliğinin sağlanması ve işlevlerinin yeniden düzenlenmesi yerel hatta ulusal alanda görülen ?sorunlar yumağının? dağıtılmasının zorunlu şartıdır. İşlevselliği sağlanarak yeniden yapılanan il ve ilçe yerel meclislerinin demokrasinin yerelleşmesi ve yerleştirilmesinde sunduğu olanaklar her geçen gün artmaktadır. Bu amaçlarla yeniden yapılandırılan ve halka yakın yönetimi de ifade eden il ve ilçe yerel meclisleri, yerelin ortak paydada oluşturduğu ve ortak faydaya yönelttiği öz yönetimleri olacaktır. Yeniden yapılanan il ve ilçe yerel meclisleri yerelin haklarını bir taraftan merkeze karşı korurken, diğer taraftan ?yerel ileri gelenlerine? ve diğer çıkar gruplarına karşı da koruyacaktır. Böylece yerel otokontrol sistemi de kurulmuş olacak; çıkarların çatışmasının yerini, çıkarların uyumlaştırılması alacaktır. Bütün bu yapılanmalar, kurallar ve demokratik pratikler yerel yönetimlerin karar alma-uygulama-denetleme ve geri besleme gibi yönetsel süreçlerini halkın önüne getirerek yerel yönetimlerin ?gün ışığına? çıkarılmasına hizmet edecek; yerele ?çok ortaklı yönetimin? kapısını aralayacaktır.Anahtar Kelimeler; Yerel Meclisler, Yerel Demokrasi, Özerklik, Çoğulculuk, Katılım, Çok Ortaklı Yönetim, Yeniden Yapılanma ve Temsil.
Özet (Çeviri)
Local councils are the most significant unit of the local democracy in local governments. But they need to restructure around the autonomy, participation, representation, pluralism and multi-partner management ideas. All of these ideas, rules and practices will cause more demokratic local governments that we?ve expected all along the history. The aim of this thesis is to explore the local councils with reference to their historical background and determine the current status of local councils in the local political system. After that, we will suggest a new restructuring attempt on the bases of functionality.Key Words; Local Councils, Autonomy, Participation, Pluralism, Representation, Restructuring and Local Democracy.