Erzurum yöresinde buğdaylarda görülen Tilleta foctida (Wallr) Liro'nınmorfoloji, bio-ekoloji ve patojenitesi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 27791
  2. Yazar: NAZLI DİDE KUTLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Erzurum ve yöresinde Tilietia foetida (Walir.) üro'nın buğdaylarda oluşturduğu adi sürme hastalığı 1992 yılında yapılan sürveyler sonucunda % 8 olarak saptanmıştır. Buğdaylarda boy kısalması, zayıf büyüme ve başaklarda danelerin teliospor sorus'ları olarak gelişmesine neden olan bu hastalığa karşı yörede ekimi yapılan çeşitlerden Kırik ve Bezosîoja duyarlı, Yayla 305, Doğu 88 ve Lancer orta derecede duyarlı olarak bulunmuştur. T. foetida teiiosporlarının farklı besi ortamları ve sıcaklıklarda yapılan çimlendirilmelerinde ilk çimlenme ekimden 72 saat sonra başlamış ve en iyi çimlenme 12 ± 1 OG'de % 0,4 su ağarı (SA) ve Ca (NÛ3)2 içeren % 0,8'lik su ağarı besi ortamlarında gerçekleşirken, en düşük çimlenme 20 ± 1 °C'de Gassner ortamında olmuştur. % 0,4'lük su ağan üzerine yerleştirilen selefon üzerinde teliospor'ların çimlenme ve takip eden gelişmeleri incelendiğinde teliospor'un çimlenmesi ile oluşan çim tüpünün septaiı bir promiselyum olarak geliştiği ve ucunda 8 ile 16 adet primer sporidi'ler oluştuğu izlenmiştir. Bazan primer sporidi oluşması gecikerek promiselyum çok uzamaktadır. Primer sporidi'lerin birleşerek H şeklindeki yapıları almasından sonra bunlardan allantoid sekonder sporidi'ler oluşmaktadır. Ayrıca sekonder sporidi'lerden veya bunların çimlenmesiyle oluşan hiflerden de yeni sekonder sporidi'ler gelişmektedir. Tohumlara bulaştırılan îeliospor'îar çimlenip, peneîrasyon gerçekleştikten sonra interseiüler olarak başaklara ulaşan hitler perikarp hariç danelerdeki tüm dokularda intraselüler gelişme göstermektedirler. Bu gelişmeyle birlikte hif hücreleri teliospor formuna dönüşüp birbirlerinden koparak dane şeklinde bir soruş oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Erzurum and its province common bunt of wheat caused by Tilietia foelida (Walir.) Liro was determined to be % 8 as a result of surveys performed during 1992. Among the wheat cultivars grown in the region Kirik and Bezostoja were found to be sensitive while ; Yayla 305, Doğu 88 and Lancer showed mid-sensitive reactions against to this disease causing stunding, thin-growth at wheat, besides development of kernels of spikes as sori. In the germination of T. foetida teiiospor at different temperatures and artificial media, the first germination began 72 hours after planting and the highest germination occured at 12 ± 1 °C on 0,4 % water agar medium and 0,8 % water agar medium consisting of Ca (NÛ3)2 while lowest germination was at 20 ± 1 °C at Gassner medium. On investigating teiiospor germination and further growth on cellophane placed on 0,4 % wafer agar, if is observed that the sepfafed germination tupe developed as a promycelium where 8 to 16 primary sporidia formed. Sometimes promycelium get taller in a case of delayment in primary sporidia development. After forming H-shaped structures from fusing of primary sporidia, allantoid secondary sporidia occured from them. Besides, secondary sporidia are aiso formed from secondary sporidia and from hyphae resulting in their germination. After the germination of teliospores which contaminated to seeds and then the completion of penetration the hyphae reaching to spikes by intercellular development invaded the tissue of kernels intracellulars except pericarp. With this growth the cells of hyphae transformed in to teliospores and separated from each other which resulted in forming of sori as in shape of kernels.