Uluslar arası krizler, Türkiye ekonomisine etkileri ve iktisat politikası uygulamaları
International crisis, effects in economy of Turkey and implementations of economy politics
- Tez No: 277914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ONGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ekonomik kriz, beklenmedik bir anda aniden ortaya çıkarak ülkelerin ekonomik sistemlerinde negatif sonuçlar doğuran olay veya olaylar şeklinde tanımlanabilmektedir. Ekonomik krizler çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Bankacılık sisteminde yaşanan sorunlar, denetimden uzak finansal sistemlerin varlığı, istihdam oranlarında ani düşüler, enflasyonda ani yükselişler gibi pek çok etken krize neden olabilmektedir. Ekonomik krizlerin bir diğer özelliği ise, özellikle 1980'li yıllardan bu yana, küreselleşmenin de etkisiyle, tek bir ekonomiyle sınırlı kalmayarak birbirleriyle ticari ve finansal ilişkiler içerisinde bulunan tüm ülke ekonomilerine yayılma özelliği taşımasıdır. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizlerin uluslar arası nitelik taşımasında en önemli etken küreselleşme ve küreselleşme sonucunda ülke ekonomilerinin birbirleriyle entegrasyon sağlamış olmalarıdır.Bu çalışmada başta 1929 Büyük Bunalımı olmak üzere dünya ekonomilerini sarsan önemli uluslararası ekonomik krizler incelenmiş ve ortaya çıkma nedenleri, gelişim süreçleri ile yarattıkları sonuçlar irdelenmiştir. Söz konusu incelemeler sonucunda uluslararası krizlerin tek bir ülke ekonomisiyle sınırlı kalmadığı, ticari ve ekonomik ilişkiler içerisinde bulunan tüm ekonomilere yayılma özelliği gösterdiği görülmüştür. Bununla birlikte 1980-2008 yılları arasında yaşanan uluslararası krizlerin yanlış zamanlama ve uygunsuz ekonomik koşullarda uygulamaya konulan IMF politikaları kaynaklı olarak ortaya çıktıkları bulgulanmıştır. Son 2008 Mortgage Krizi ise, ABD kaynaklı olmakla birlikte, denetimden uzak mortgage kredilerinden oluşturulan karmaşık yapılı türev ürünlerin, başta ABD olmak üzere birçok uluslararası finans piyasasında satılması sonucunda bir bomba etkisiyle ortaya çıkmıştır.Son yaşanan uluslararası krizin tüm dünyayı büyük ölçüde etkilediği ve kriz neticesinde ülkelerin reel sektörlerinde ciddi bir resesyon yaşandığı bulgulanmış olup, halen devam etmekte olan uluslararası krizin etkilerinin silinebilmesi amacıyla çeşitli kurtarma politikaları devreye sokulmuştur. Ancak bir süre daha 2008 Mortgage Krizi'nin etkilerinin devam edeceği ve krizden çıkışın ?V? değil ?U? şeklinde olacağı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic crisis is defined as an event or events that occur unexpectedly and have negative effects on the countries? economical systems. Economical crisis can come up with many different reasons. The problems in banking system may cause many active crises as the occurrence of financial systems which are away from check, sudden decreases in employment percentages and sudden increases in inflation. The other feature of the economical crisis is that since 1980s, with the effect of globalization, they are not restricted to just a specific economy but they have a characteristic to spread among the countries which have financial and commercial relationships with each other. The crisis experienced in the latest years has international characteristics. The most important factor of this is the integration between the countries? economies as a result of the globalization.In this study, the important economic crisis which agitated the economies of the world, firstly the big depression in 1929, has been searched and their occurring purposes, development stages and the results they had are considered. As a result of the research it is seen that the international crisis isn?t restricted to only one country?s economy but also it has a characteristic to spread among the countries which have financial and commercial relationships with each other. Besides it is discovered that the crisis experienced between 1980 and 2008 occurred with the IMF policies which were applied in the wrong timing and unsuitable conditions. The latest crisis of Mortgage in 2008,origined in the USA, occurred by being sold the complex structured derivative products which are formed by Mortgage credits away from checking firstly in the USA and then in many international financial market.It is discovered that the latest international crisis has largely affected the world and as a result of the crisis a serious recession has been experienced in the reel sectors of countries. So, varied recovery policies are put in place to wipe out the effects of the international crisis which is still going on. But it is discovered that the effects of 2008 Mortgage Crisis is going to continue for a while and the exit from the crisis is going to be in ?U? not ?V?.