Uluslararası denizyolu taşımacılığı sektöründe risklerin analizi ve gemi yatırım kararlarını etkileyen faktörlerin araştırılması
Analysis of risks in international maritime transportation industry and factors that affect ship investment decisions
  1. Tez No: 277913
  2. Yazar: SİNEM DERİNDERE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmada taşımacılık modları içinde önemli bir yere sahip olan denizyolu taşımacılığı sektörü; riskler ve yatırımlar boyutlarında incelenmiştir. Diğer taşımacılık modları denizyolu taşımacılığına bir ikame oluşturamamakta, çünkü dünya ticaretinin yaklaşık %80'i bu taşımacılık şekliyle gerçekleştirilmektedir. Ton-mil bazında düşünüldüğünde bu değer %90'ları geçmektedir. Dünya ticareti için bu kadar hayati öneme sahip olan sektörün birçok katılımcısı olup, sektörde ciddi fonlar dönmektedir. Sermaye yoğun ve ciddi fonların döndüğü denizyolu taşımacılığında her yıl büyük kazançların yanında büyük kayıplar da yaşanmaktadır. Çünkü bu taşımacılık şekli son derece dalgalı ve döngüsel bir yapı sergilemektedir. Risklerin yoğun olduğu sektörde doğru yatırımların doğru zamanda yapılması denizyolu taşımacılığı piyasalarında başarılı olmanın en önemli anahtarıdır. Bu nedenle karşı karşıya kalınan riskler iyi analiz edilip, yatırımları etkileyen faktörler dikkate alınarak yatırım yapılmalıdır. Sektörün karşı karşıya kaldığı en önemli piyasa riski navlun riski olup, en önemli yatırım kararı gemi alımlarıyla ilgilidir. Denizyolu taşımacılığıyla ilgili bu gerçekler doğrultusunda bu çalışmada gemi yatırım kararlarını nelerin etkilediği araştırılmıştır. Gemi yatırım kararları üzerinde etkisi aştırılan değişkenlerden özellikle navlun riskine ayrı bir önem verilmiştir. Çünkü sektörün en önemli piyasa riski olan navlun riskinin sektörün en önemli yatırım kararı olan ikinci el gemi alımı ile yeni gemi inşa ettirme konuları analiz edilerek sektörle ilgili iki kritik noktada bilgi sahibi olunması hedeflenmiştir. Navlun riskinden başka gemi yatırım kararlarını etkileyen diğer faktörler de araştırılarak piyasada gerek gemi sahiplerine, gerekse brokerlara, hedge fonlara ve gemi kredisi verecek kuruluşlara bilgi sunulması amaçlanmaktadır. Bu ana ve alt amaçlara ulaşmak adına çalışmada birçok ekonometrik yöntem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study I analyze the risks associated with and investments related to the maritime transport, which is one of the major modes of transportation. Other modes of transportation does not seem to substitute for the maritime transportation as 80% of the world trade of commercial products and cargo is carried by some sort of vessels. Maritime tranportation, when measured in terms of tonnage-mile, accounts for almost 90% of commercial shipments worldwide. Many participants compete in this quite sizable ship transport industry and large sums of funds and capital is being invested each year. It is quite interesting to see some companies making, as a result, very big profits each year, yet some others suffering significant losses too. This can be explained partly by the fluctuating nature and cyclic tendencies of the overall industry. Developing timely investment strategies is the key for success in the risk-intensive shipping business. Risks facing each company should be measured carefully with some acceptable level of precision and factors affecting investments should be given due diligence. The single most important item of market risk exposure for a company operating in the shipping industry is freight rate risks; likewise the most fundamental investment decision is related to cargo ship purchases. Accordingly, I investigate the factors affecting investment decisions of ship transport companies in this study. I specifically focus on the effects of freight rate risks on the investment decisions of used secondhand ship purchases and new ship building. Other risks that affect cargo ship investment decisions are also studied in the rest of the study. As such this study provides a valuable source of information for ship owners, brokers, hedge funds and other institutions that extend investment credits in this industry. To achieve these aforementioned goals of this study, we estimate the freight rate risk and measure this and other factors impact on investment decisions using various econometric tools and methods.