Elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının yöneticilerin insan kaynakları bölümünden duydukları memnuniyetleri üzerindeki etkisinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research for surveying the effect of electronic human resources management practises on managers? satisfaction towards the human resources department
  1. Tez No: 277915
  2. Yazar: ALTAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Çalışmada, elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, yöneticilerin insan kaynakları yönetimi bölümünden duydukları memnuniyetleri üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle elektronik insan kaynakları yönetimi ve fonksiyonları ayrıntılarıyla ele alınmaktadır. Çalışmada daha sonra yöneticilerin insan kaynakları yönetimi bölümünden duydukları memnuniyete değinilmektedir. Çalışmanın son bölümü, elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, yöneticilerin insan kaynakları yönetimi bölümünden duydukları memnuniyetleri üzerindeki etkisini bankacılık ve ilaç sektörlerindeki 100'den fazla çalışana sahip örgütlerde inceleyen bir araştırmayı içermektedir. Toplam 45 örgütün katıldığı araştırmada verilerin analizi için Pearson korelasyon analizi, basit regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi, t-testi kullanılmıştır. Ayrıca tanımlayıcı istatistiki analizlerden (frekans, yüzde dağılımları, aritmetik ortalama, standart sapma) faydalanılmıştır. Araştırmada sonuç olarak, elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının kullanım düzeyi ile yöneticilerin insan kaynakları yönetimi bölümünden duydukları memnuniyetlerin arasında ilişki olduğu ve elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının kullanım düzeyinin, yöneticilerin insan kaynakları yönetimi bölümünden duydukları memnuniyetleri etkilediği bulunmuştur. Ayrıca örgütlerde bulunan insan kaynakları yönetimi sistemlerine göre, yöneticilerin insan kaynakları yönetimi bölümünden duydukları memnuniyetlerin farklılaştığı sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the effect of e-human resources management practises on managers? satisfactions towards the human resources management department is investigated. In this regard, e-human resources management and its functions is covered first in deep. Then, the satisfaction of managers? towards the human resources management department is touched upon in the study. The final part of the study encompasses the research which is conducted in order to analyze the effect of e-human resources management practices on satisfactions of managers towards the human resources management department in organizations employing more than 100 employees and operating either in banking sector or in pharmaceutical industry. In the research study which was conducted in 45 organizations, Pearson correlation analysis, simple regression analysis, one-way analysis of variance, t-tests are run in order to analyze the data. Moreover some discriptive statistical analysis (frequency, percentage distributions, aritmetic mean, standard deviation) were also performed. As a result of the research study, it is concluded that the level of e-human resources management practices is in correleation with the satisfaction levels of managers towards the human resources management department. Another related finding is that the managers? satisfaction levels towards the human resources management department is affected by the level of e-human resources management practices. Additionally, depending on the human resources management systems in organizations, the managers? satisfaction level towards the human resources management departments is also found to differ.