İktisat politikası çerçevesinde istihdam politikalarının yeri ve önemi 2001 sonrası Türkiye örneği
Place and importance of employment policies under the framework of economic policy and its after 201 Turkey example
  1. Tez No: 277917
  2. Yazar: MÜCAHİT MUSLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İşsizlik ve istihdam sorunu 20. yüzyılda olduğu gibi 21. yüzyıl dünyasında da gelişmiş ülkeler da dahil olmak üzere tüm ülkelerin en önemli sorunlarından biri durumundadır. İşsizliği önlemek ve istihdamı arttırmak, istihdam politikaları geliştirerek ve uygulamaya konularak çözülebilmektedir. Yalnız uygulamaya konulacak istihdam politikalarının ülkelerin ekonomik durumuna göre oluşturulması gerekmektedir.Türkiye'de işgücü piyasaları sorunlu bir yapıya sahiptir. Nüfus artışına karşılık gelecek istihdam olanakları yaratılamaması ülkemizin en önemli sorunlarından birisidir. Ülkemizde yaşanan Kasım 2000 ve Şubat 2001 Krizi ülke ekonomisinin ve istihdam yaratma oranı yüksek olan birçok sektörü derinden etkilemiştir. Krizlerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için başarılı politikalar gerekmektedir.Çalışmamızın birinci bölümünde istihdam ve işsizlikle ilgili teorik açıklamalara yer verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise 2001 Krizinin nedenleri ile sonuçlarına yer verilmiş, 2001 sonrası işgücü piyasasının durumu ile sektör bazından uygulanan istihdam politikaları ve istihdam verileri anlatılmaya çalışmıştır.Son bölümde ise Türkiye'de istihdamın bel kemiğini oluşturan sektörlerin strateji, amaç ve politikalarını oluşturmada yardımcı olmaları açısından ilgili sektörlerin SWOT analizi yapılarak güçlü ve zayıf yönleri ile karşı karşıya bulunduğu fırsat ve tehditler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment and employment, as it was in 20th century, is one of the major problems of both developed and underdeveloped countries of 21th century?s world. Preventing unemployment and increasing employment rates can be achieved by developing new employment policies and putting them into practice. However, these employment policies should be developed according to economic conditions of countries.Labor market in Turkey has a problematic structure. Turkey?s insufficiency in creating new employment opportunities that can correspond to population growth is one of the major problems of Turkey. Economic crisis in November 2000 and February 2001 in Turkey profoundly affected both country?s economic condition and many sectors which had considerably high employment rates. In order to eliminate negative Effects of economic crisis decent policies are needed.In the first part of my study, employment and unemployment are explained by some theoretical explanations. In the second part, causes and effects of 2001 crisis are examined along with the state of labor market after 2001, sector-specific employment policies and employment data.Finally in the last part, for helping the sectors which form the backbone of employment in Turkey in designating their objectives and policies, strengths and weaknesses of these sectors and opportunities and threats these sectors would encounter are highlighted by doing SWOT analysis of these sectors.