Opsiyon primini etkileyen faktörler ve S&P 500 endeksi üzerine ampirik bir çalışma
The factors affecting option premium and an empirical study on S&P 500 index
- Tez No: 277919
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada opsiyonların genel hatlarıyla anlatılmasından sonra, opsiyon primini etkileyen faktörlerin opsiyon primi üzerindeki etkileri çok değişkenli regresyon analizi ile incelenmiştir. Zaman serilerinde regresyon analizinin sahte sonuçlar vermesinden kaçınmak için serilerin durağanlık dereceleri Genişletilmiş Dickey Fuller (ADF) testi ile incelenmiş ve seriler arasındaki eşbütünleşme Johansen Eşbütünleşim Analizi ile test edilmiştir.Çalışma sonunda opsiyon primini etkileyen faktörlerden dayanak varlık fiyatı, volatilite ve risksiz faiz oranının opsiyon primini etkileme derecelerinin vadeye kalan süre ve uygulama fiyatına göre farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after explaining options in general terms, the effects of“the factors effecting option premium”on the option premium were analyzed by multiple regression analysis. In order to avoid spurious regression in time series, stationary analysis of the series were tested by Augmented Dickey Fuller test and the cointegration relations between the series were tested by Johansen Cointegration Test.At the end of study, its affirmed that the underlying security price, volatility and risk free rate have different degrees of interaction according to their strice prices and times until expiration.