Sermaye bütçelemesinde gerçek opsiyonlar ve Kırgızistan'da bir uygulama
  1. Tez No: 575715
  2. Yazar: İBRAHİM KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAN TEVFİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yatırımın ekonomik ömrü, yatırım ve tasfiye dönemleri boyunca genellikle belirsizlik ve risk ortamında karlılığın ölçülmesini amaçlayan bir projeler hazırlanır. Gelecekte yararlar sağlayacağı beklentisiyle alınan ve ekonomik ömürleri bir yılın ötesine taşan varlıkların alımı amacıyla yapılan harcamalar da sermaye harcamaları olarak tanımlanır. Bu projelerin hazırlanması sürecinde ve sermaye harcaması kararları verilirken, karar vericiler, risk ve belirsizlikle karşı karşıyadırlar. Bu risk ve belirsizlik kaynaklarını belirlenmeli ve bunları proje değerini nasıl etkilediği ölçülmelidir. Bu ölçüm için çok çeşitli yaklaşımlar vardır. Bu yaklaşımlardan birisi de gerçek opsiyon yaklaşımıdır. Opsiyon kavramı, finans litaretüründe, bir varlığı alma ya da satma hakkı veren ama zorunluk oluşturmayan sözleşmeler olarak tanımlanmaktadır. Hazırlanan projeleri, yöneticiler, hayata geçirme hakına sahip olmalarına rağmen, zorunlu olmamaları açısından bir opsiyon olarak değerlendirilebileceği düşüncesi gerçek opsiyon yaklaşımına kaynaklık etmektedir. Finansal opsiyonlarda, bir varlığın alımı yada satımıyla ilgili hakkın satın alımı için opsiyon primi olarak bir ödeme yapılır. Bu ödeme sayesinde kişi, bu varlığı belli bir vadede belli bir fiyattan satın alma ya da satma hakkına sahip olmuş olur. Vade tarihinde opsiyon primini ödeyen kişi, o günkü şartlara göre sözleşme şartlarının yerine getirilmesini isteyebilir. Ama opsiyon priminin ödendiği kişi, o günkü şartlar ne olursa olsun talep edilmesi durumunda sözleşme şartlarını yerine getirmekle yükümlüdür. Sermaye bütçelemesi yaklaşımlarında, statik bir anlayış hakimdir. Bir kararın verildiği ve o karardan vazgeçme hakkımız yada zaman içinde kararlarımızda değişiklikler olabileceği gözönünde bulundurulmaz. Ama gerçek hayatta bu böyle değildir. Zaman içinde işletmenin önüne yeni fırsatlar çıkabilmekte, piyasada olumlu yada olumsuz değişiklikler yaşanmaktadır. Bu yeni durumlarda işletmeler, zorunlu olmasada, uygun görmeleri halinde mevcut projelerini genişletebilmekte, erteleyebilmekte yada projelerini daha uygun zamanda hayata geçirmek için bekleyebilmektedirler. Zorunluluğun olmaması ve yöneticilerin istemeleri halinde bu projeleri hayata geçirme imkanlarının olması, opsiyon yaklaşımının proje değerleme için kullanılabilecek bir araç olduğunu göstermektedir. Pazar şartlarının kötüleşmesi yada beklentilerin karşılanmaması durumunda bir projenin terkedilmesi söz konusu olabilmektedir. Sermaye değerlemesi yaklaşımlarının çoğunda sanki beklentiler karşılanmasa bile projenin devam ettirilme gerekirmiş gibi değerleme yapılır ama zorunluluk yoktur ve çeşitli alternatifler söz konusu olabilir. Yine aynı şekilde yeni bir pazara girildiğinde yada piyasaya yeni bir ürün sunduğunda beklentilerin karşılanmaması durumunda proje iptal edilebilir. Ve yine gelecek dönemlerle ilgili tahminler, beklentiler projenin zamanlaması konusunda bir değer oluşturabilir. Burada da projenin bu sene hayata geçirilmesi diye bir zorunluluk yoktur. Gelecek sene yada senelerde hayata geçirilebilir. Bu durumlarda, yöneticilerin sahip oldukları esnekliğin değerinin proje değerlerinden ayrı düşünülmesi söz konusu olamaz. Projelerin gerçek değerinin bulunması için bu esneklik değerinin de hesaplanması gerekmektedir. Bu şekilde proje değerlerinin daha sağlıklı ölçülmesi sağlanır. Bu tezde, sırasıyla sermaye bütçelemesi, proje, risk analizi, proje değerlemesi yaklaşımları, finansal opsiyonlar, gerçek opsiyon yaklaşımı kavramları açıklanarak gelişen piyasalardan biri olan Kırgızistan'da yatırım projelerinin değerlendirimesinde alternatif bir yöntem olarak gerçek opsiyon yaklaşımı örnek bir uygulamayla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Projects are generally prepared within the economic life of investment, and during the periods of investment and closing to measure profitability under uncertain and risky circumstances. Expenditures for buying assets with an expectation of getting benefit in the future and with an economic life exceeding one year are called capital expenditures. Decision makers face risk and uncertainty in the process of project preparation and when decisions about capital expenditure are made. Sources of risk and uncertainty have to be identified and their impact on project value has to be measured. There are different techniques for this valuation. One of these techniques is the real option approach. In finance literature, option notion is described as the unconstrained agreements that give right to buy or sell. Although managers have the rights to implement those projects, they are not forced to implement it. That is why the option idea became the fundamental of real option approach. In financial options, a payment as an option premium is made to purchase the right for buying or selling a property. By this payment one acquires a right to sell or buy that property at a specific maturity date. When maturity date comes if the one that paid the premium agrees on that day's conditions the agreement would be completed. But when the payer asks for his/her right, the payee has to satisfy that one's need according to the agreement no matter what the conditions of that day are. In capital budgeting mainly static approaches are dominant. Those approaches assume that there is no right to give new decisions after starting, to refuse those decisions or to make changes in them. But in real life it is not like this. Sometimes a company comes across with new opportunities, or positive or negative changes would occur. Companies, in that kind of new situations, even if they do not have to do, they can enlarge their current projects, postpone or they can wait for more suitable conditions to implement them. Because it is not obligatory and if the managers wishes they have their possibility to implement those projects, it shows that option approach can be used as a tool in valuation of the project. Worsening market conditions or in the situations of expectation failures can be reason for the cease of the project. Most of capital valuation approaches assume that even expectations are not met valuation is made as if they had to continue but it is not compulsory and there is a right to choose. Also if expectations are not met after entering into a new market or introduction of a new product, the project can be canceled and also anticipations relating to future periods and expectations can create a value in timing of the project. Here, it is not compulsory that the project has to be started at that time. It can be implemented in the next or following periods. In this situation, managers must not think value of flexibility separate from value of the project. One has to calculate value of flexibility to find out the real value of project. By this way the soundness of project can be maintained. In this thesis, notions about capital budgeting, project and risk analysis, project valuation approaches, and financial options described. And also real option approach as an alternative way of investment project valuation technique for a transition market like Kyrgyzstan was described and tested by a sample case.