Kilikia'da Ptolemaioslar
Ptolemies in Cilicia
- Tez No: 277921
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Eskiçağ'da, anahatlarıyla batıda Pisidia ve Pamphylia, doğuda Suriye, kuzeyde ise Lykaonia ile sınır oluşturan Kilikia Bölgesi; M.Ö. 547 yılından Büyük İskender'in bölgeye girişine kadar Pers hakimiyeti etkisinde varlığını sürdürmüş ve Büyük İskender'in bölgeye girişinin ardından Pers egemenliğinden kurtulmuştur. Büyük İskender'in ölümünün ardından, yaklaşık 300 yıllık süreç içinde Ptolemaioslar; Doğu Akdeniz'deki bu stratejik açıdan büyük önem taşıyan bölge ile gerek siyasi gerek ticari gerekse kültürel alanda pek çok etkileşime girmişlerdir ve bölge uzun yıllar Seleukoslar ve Ptolemaioslar arasında mücadelelere sahne olmuştur.Antik Dönem Anadolu'su için, Akdeniz dünyasındaki stratejik konumu, toplumsal yapıları ve coğrafi zenginlikleriyle oldukça önemli bir yere sahip olan Kilikia Bölgesi'ndeki Ptolemaioslar'ın varlığı konusunda şimdiye kadar yapılmış toplu bir çalışma bulunmamaktadır. Bu açıdan çalışmamızda antik kaynaklar, modern çalışmalar, sikke katalogları ve yazıtların incelenmesi yoluyla; Hellenistik Dönem'de Kilikia Bölgesinin önemi aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the ancient times, Cilicia Region, which was restricted with Pisidia and Pamphylia in the west, Syria in the east and Lykaonia in the north, was under the control of the Persians since 547 B.C. until Alexander the Great. After the death of Alexander, being a successor of him the Ptolemies ruled over the Egypt for 300 years, and strategically continued to have economical, cultural and political relations with Cilicia Region. Therefore, over that region they were in rivalry with the Seleucids for a long period.As for the ancient history of Anatolia, there has not been any study directly mention to the existence of Ptolemies at the Cilicia Region, where used to have an importance depending on the strategical location, social structures and geographical diversity. In that respect, in our study by means of ancient resources, modern studies, coin catalogs and inscriptions, the significance of Cilicia Region in the Hellenistic Age has been examined.