İşletmelerin inovasyon yapma nedenleri ile sahip oldukları inovasyon çıktıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between reasons for making innovation of the businesses and the innovation outputs owned by the businesses
  1. Tez No: 277922
  2. Yazar: HÜSEYİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnovasyon, işletmelerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmesinde ve dolayısıyla varlıklarını sürdürmesinde önemli bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, işletmelerin inovasyon yapma nedenleri ile işletmelerin sahip olduğu inovasyon çıktıları arasında bir ilişki olup olmadığını ve eğer bir ilişki varsa bu ilişkinin sebeplerini ortaya çıkarmaktır. Yapılan araştırma sonucunda inovasyon yapma nedenleri ile inovasyon çıktıları arasında bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra işletme büyüklüğü ve işletme yaşı ile inovasyon çıktıları arasında da anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Innovation comes to the forefront as an important factor in the obtainment of the sustainable competitive advantage by the businesses and accordingly the continuance of their existence. The fundamental aim of this study is to reveal whether any relationship exists between the reasons for making innovation of the businesses and the innovation outputs owned by the businesses and to find out the reasons for such relationship, if any. As a result of the survey conducted, it was found that no relationship exists between the reasons for making innovation and the innovation outputs. Besides, no significat difference was found between the size of the businesses and the number of innovation outputs.