Reconsidering William Paley's Natural Theology: An analysis of arguments from design to intelligent design
William Paley?ın Doğal Teoloji?sinin yeniden ele alınışı: Tasarım argümanlarından, zeki tasarıma bir analiz
- Tez No: 277939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı tasarımdan zeki tasarıma kadar tasarım argümanlarını analiz etmek ve felsefi özelliklerini ortaya koymaktır. Tasarım argümanlarının kavramsal arka zeminini açıklamadan, bunların felsefede, teolojide ve bilimdeki rollerini anlamak mümkün değildir. Bu amaçla argüman üç kategoride açıklanmıştır: tasarım argümanı, tasarımcı argümanı ve zeki tasarım. Daha sonra daha derin bir analiz için William Paley'in Doğal Teoloji'sinin doğal bilimler ve teolojik söylemle sıkı bağları açıklanmıştır. Son olarak, tasarımın metafiziği ve felsefesi zeki tasarımın kavramsal çerçevesi bağlamında tartışılmıştır. Nihayetinde tasarım argümanlarının aşamalarının tasarım kavramından değil de zeka kavramı üzerinden felsefe tarihinde analiz edilebileceği sonucuna varılabilir; çünkü argüman doğayı dinsel ve bilimsel içerikli sıkı ilintiler yoluyla kavrar. William Paley'in tasarımcı argümanı, dolayısıyla, tasarım argümanlarının klasik ve çağdaş biçimleri arasında bir kırılma noktasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the arguments from design to intelligent design and to present the main philosophical aspects of design arguments. Without examining the conceptual background of design arguments, it is not possible to understand their roles in philosophy, theology and science. To this aim, first the philosophical usage of the argument is explained into three categories: argument from design, argument to design and intelligent design. Next, in order to provide a deeper analysis, William Paley?s Natural Theology in its closer relation of the natural sciences and theological discourse are examined. Lastly, through the philosophy and metaphysics of design, the framework of intelligent design is discussed. Consequently, the process of design arguments can be analyzed through the concept of intelligence rather than design in the history of philosophy since it is closely related to the religious and scientific way of understanding of nature. William Paley?s argument to design is, thus, a fragile point between the classical and contemporary versions of design arguments.