Attachment figure transference, caregiving styles, and marital satisfaction in arranged and love marriages
Görücü usulü ve aşk evliliklerinde bağlanma figürü aktarımı, bakım verme stilleri ve evlilik doyumu
- Tez No: 277940
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların evlilikteki bağlanma kaygı ve kaçınmalarının, eşlerine bakım verme stillerinin, görücü usulü veya aşk evliliği yapmış olmalarının ve demokratik veya geleneksel evliliğe sahip olmalarının evlilik doyumlarına ve eşlerine bağlanma figürü aktarımına olan etkilerini incelemektir. Görücü usülü evliliklere göre aşk evliliklerinde eşe bağlanmanın daha güçlü olacağı ve bağlanmanın temel bileşenlerinin eşe daha çabuk aktarılacağı öngürülmüştür. Ayrıca, eşe bakım verme stillerinin, bağlanmaya ilişkin bireysel farklılıkların (örneğin bağlanma kaygı ve kaçınma düzeyleri) ve demokratik evlilik yapısının hem bağlanmanın temel bileşenlerinin eşe aktarımıyla hem de evlilik doyumuyla ilişkili olmaları beklenmektedir. Evli kadınlara (N = 204) günlük ev işlerinin paylaşımını, yaşamlarındaki önemli kişileri, bağlanmaya ilişkin bireysel farklılıklarını, eşlerine bakım verme stillerini ve evlilik doyumlarını değerlendiren bir anket uygulanmıştır. Görücü usulü veya aşk evliliği yapmış katılımcıları başlıca değişkenler açısından karşılaştırmak için evlilik süresi kontrol edilerek bir dizi ANCOVA analizi yapılmıştır. Ayrıca, bağlanma gücünü ve evlilik doyumunu yordamak için iki evlilik grubu için ayrı ayrı aşamalı regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular iki evlilik grubu arasında bağlanmanın temel bileşenlerinin aktarımı, aktarım gücü ve zamanı bakımından anlamlı farklılık olmadığını göstermiştir. Her iki evlilik tipinde de kadınların duyarlı ve uyumlu bakım verme stilleri, ve düşük kaçınma düzeyleri eşe bağlanma gücüyle ve eşe bağlanma figürü aktarımıyla olumlu yönde ilişkili bulunmuştur. Evliliğin gelenekselden ziyade demokratik bir yapıya sahip olması her iki evlilik grubunda da evlilik doyumunu olumlu yönde etkilerken, gruplar arasında hem aşk evliliği yapmış hem de demokratik evlilik yapısına sahip olan kadınların en yüksek evlilik doyumunu rapor ettikleri gözlenmiştir. Çalışmanın bulguları kültürel örüntüler ve geçmiş çalışmalar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the effects of married women?s attachment security, caregiving styles, how they initiated marriage (i.e., love vs. arranged) and whether they have egalitarian or traditional marriage on their marital satisfaction and attachment figure transference to their husband. It is expected that attachment to spouse would be stronger and attachment functions would be transferred earlier in love marriages than arranged marriages. Moreover, caregiving styles, attachment security, and egalitarian structure of marriage are expected to predict transference of attachment functions to husbands and marital satisfaction. Married women (N = 204) filled out a questionnaire package including the measures of division of labor in house chores, significant people in their life, attachment anxiety and avoidance, caregiving styles, and marital satisfaction. A series of ANCOVA controlling for the duration of marriage was conducted to compare the participants with arranged and love marriages. Separate hierarchical regression analyses were conducted to predict attachment strength and satisfaction separately for love and arranged marriages. Results revealed no significant difference between arranged and love marriages on the strength and timing of attachment figure transference to spouse. In both types of marriage, sensitive and responsive caregiving styles and low attachment avoidance were associated with stronger attachment to spouse. Although those with egalitarian relationships reported higher levels of marital satisfaction in both love and arranged marriages, women with both egalitarian and love marriages reported the highest levels of marital satisfaction than those with traditional and love marriage. The findings were discussed considering cultural context and previous work.