Investigating the readiness of preservice mathematics teachers towards teaching profession
Matematik öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik hazır olmalarının incelenmesi
- Tez No: 277938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine karşı kendilerini ne düzeyde hazır algıladıklarını ve bu hazır olmayı, sınıf düzeyleri, cinsiyet, mezun oldukları lise türü ve ailelerinde öğretmen bulunup bulunması gibi değişkenlerle incelemektir. Çalışma 2009-2010 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Ankara, Burdur, Bolu, Gaziantep, İzmir, Samsun ve Sakarya'daki üniversitelerin İlköğretim Matematik Öğretmenliği programlarında yürütülmüştür. Veriler, 3. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan 728 matematik öğretmeni adayından toplanmıştır. Matematik öğretmen adaylarının hazır olmaları, araştırmacı tarafından 2009-2010 eğitim-öğretim yılının güz döneminde geliştirilen bir ölçek ilearaştırılmıştır. Bu ölçek aracılığıyla toplanan veriler betimsel ve çıkarımsal istatistiksel yöntemler aracılığıyla analiz edilmiştir.Sonuçlar, matematik öğretmen adaylarının kendilerini öğretmenlik mesleğine yüksek seviyede hazır olmadıklarını göstermiştir. Çalışmanın bulgularına göre, 3.sınıf matematik öğretmen adaylarının hazır olmaları ile 4. sınıf matematik öğretmen adaylarının hazır olmaları arasında anlamlı bir fark çıkmıştır. 4. sınıf matematik öğretmen adaylarının hazır olmaları, 3. sınıf matematik öğretmen adaylarının hazır olmalarından daha yüksek çıkmıştır. Diğer yandan, sonuçlar bayan matematik öğretmen adayları ile erkek matematik öğretmen adaylarının hazır olmaları arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Benzer şekilde, öğretmen lisesinden mezun olan matematik öğretmen adaylarıyla, diğer okul türlerinden mezun olan matematik öğretmen adaylarının hazır olmaları ve ailesinde öğretmen bulunan matematik öğretmen adaylarıyla, bulunmayan matematik öğretmen adaylarının hazır olmaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmanın bulguları öğretmen eğitimi programlarındaki okul deneyimi derslerinin öğretmen adaylarının mesleğe hazır olmalarını destekleyecek şekilde geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate to what extent the preservice teachers perceived that they were ready for the teaching profession and the differences in preservice teachers? readiness based on the year in the teacher education program, gender, high school type (teacher education high school or other), and existence of a teacher in the immediate family. The study was conducted at the Elementary Mathematics Education programs of universities in Ankara, Burdur, Bolu, Gaziantep, İzmir, Samsun and Sakarya in the spring semester of 2009-2010 academic year. The data were collected from 728 third and 4th year preservice mathematics teachers. Readiness of preservice mathematics teachers was assessed with a readiness scale which was developed by the researcher in the fall semester of 2009-2010 academic year. Data were analyzed with descriptive and inferential statistics.The results indicated that preservice mathematics teachers did not perceive their readiness at a high level. There was a significant difference in readiness scores for 3rd year preservice mathematics teachers and 4th year preservice mathematics teachers. It was found that the readiness of 4th year preservice mathematics teachers were significantly higher than the readiness of 3rd year preservice mathematics teachers. On the other hand, the results showed that there was no significant difference in readiness scores for female preservice mathematics teachers and male preservice mathematics teachers. Similarly, there was no significant difference in readiness scores for preservice mathematics teachers graduated from teacher education high school and preservice mathematics teachers graduated from other high school types, and between existence of a teacher in the immediate family of preservice mathematics teachers and nonexistence of a teacher in the immediate family of preservice mathematics teachers. Findings of the study indicated the need for improving the practice courses in order to increase preservice teachers? readiness for the profession.