Preference for communication technologies: Characteristics of channels, users and communication situations
İletişim kanalı tercihleri: Kanalları kullanıcıların ve iletişim durumlarının özellikleri
  1. Tez No: 277942
  2. Yazar: LEMAN PINAR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Çalışmada, genç yetişkinlerin arkadaşlık ilişkilerinde teknoloji kullanımı tercihlerinin incelenmesi amaçlamıştır. Bu amaçla üniversite öğrencileri üzerinde iki anket çalışması yapılmıştır. Çalışmaların ilkinde 178, ikincisinde 343 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Her iki çalışmanın sonucunda katılımcıların yüz yüze iletişimi yazılı ve işitsel iletişime tercih ettikleri, yüz yüze iletişim tercihinin işitsel iletişim tercihi ile olumlu, yazılı iletişim tercihi ile olumsuz yönde ilişkili olduğu ve olumsuz iletişim durumlarında, çeşitli bireysel farklılık değişkenlerinin ?Görece Tercih? (yüz yüze ve teknolojik iletişim tercih düzeyleri arasındaki fark) ile anlamlı ilişki içinde olduğu görülmüştür. Her iki çalışmada da Görece Tercih ile ilişkili olan bireyselfarklılık değişkenlerinin iki faktörlü bir üst düzey yapı içinde değerlendirilebileceği görülmüştür. Bu yapıyı oluşturan üst düzey faktörler, Sosyal Açıklık ve Kendileşmiş İşleyiş olarak adlandırılmıştır. Kişilerin Sosyal Açıklık ve Kendileşme İşleyiş düzeyleri ile yüz yüze iletişimi teknolojik iletişime tercih etme düzeyleri olumlu yönde ilişkilidiır. Ayrıca, birinci çalışmanın sonuçlarına göre, Sosyal Açıklık düzeyi arttıkça ?Olumsuz İletişim Durumlarının Algılanan Zorluğu? azalır, ve bu azalış ile beraber, yüz yüze iletişimi teknolojik iletişime tercih etme artar. İkinci çalışmada da Sosyal Açıklık ve Kendileşmiş İşleyiş yüz yüze iletişimi teknolojik iletişime tercih etme ile olumlu yönde ilişkilidir. ?Bu çalışmada, ?Olumsuz Durumlarla Baş Etmede Güçlük? değişkeni, ?Beden Dili ile Verilen Olumsuz Tepkilere Aşırı Duyarlılık? ve ?Zor Görüşmelerden Önce Hazırlanmak için Zamana İhtiyaç Duyma? değişkenlerinden oluşan iki faktörlü bir yapı olarak ele alınmıştır. Sosyal Açıklık düzeyi arttıkça ?Olumsuz Durumlarla Baş Etmede Güçlük? azalmış, bu azalma ile birlikte yüz yüze iletişimi teknolojik iletişime tercih etme düzeyi artmıştır. Kendileşmiş İşleyiş ve yüz yüze iletişimi teknolojik iletişime tercih etme düzeyi arasında ise hem doğrudan hem de ?Olumsuz İçerikli Görüşmelerin Üstesinden Gelmede Güçlük? değişkeni yoluyla dolaylı ilişki bulunmuştur. Bulgular, kuramsal ve uygulamaya dönük doğurguları çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was aimed to explore young adults? communication technology preferences in friendships. With this aim, two survey studies were conducted on university students. In the first study 178 students and in the second study 343 students were surveyed. The findings of both studies demonstrated that (a) face-to-face communication was the most preferred communication,(b) preference for face-to-face communication was positively associated to preference for auditory communication, and negatively associated to preference for written communication, (c) several individual difference variables contributed to relative preferences for face-to-face over mediated communication in negative situations. General `ndividual difference variables in relation to Relative Preferences were found to fit into a two-factor higher-order structure. The higher order constructs were Social Openness (the factors tapping to individuals? motivation to engage in interpersonal interactions even when those interactions are challenging) and Individuated Functioning (the factors tapping to individuals? motivation for personal growth). Relative Preference increased with increases in Social Openness and in Individuated Functioning. Communicaiton-specific individual difference factors underling the associations among Social Openness, Individauted Functioning and Relative Preferences were explored. Results suggested that Social Openness ?but not Individuated Functioning- was indirectly linked to Relative Preferences via Perceived Difficulty of Communication Situations (Study1); Social Openness was indirectly, and Individuated Functioning was both directly and indirectly linked to Relative Preferences via Difficulty in Handling Negative Situations (Study 2). Theoretical and practical implications of studies were discussed considering the previous literature.