The relation between nationalism and development: The case of the Yön-Devrim Movement in 1960's
Kalkınma ve milliyetçilik arasındaki ilişki: 1960?lardaki Yön-Devrim Hareketi örneği
- Tez No: 277941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Milliyetçilik, kalkınmaya dair yazında uzun zamandır tartışma konusu olagelmiştir. Milliyetçiliğin, modernite ve kalkınmaya giden yolda vazgeçilmez olup olmadığı tartışılagelmiştir. Üçüncü Dünya milliyetçiliği ve tepeden inmeci devrim, bu tartışmalarda anahtar birer kavram olarak ortaya çıktılar. Milliyetçilik, bütünlüğe dayanan bir ulus tahayyül ettiği için birçok Üçüncü Dünya ülkesinde kalkınmaya giden yolun döşenmesinde kolaylaştırıcı bir anlayış olarak ileri sürülmüştür. Yön (1961-1967) ve Devrim (1969-1971) dergi hareketlerinin sahip olduğu çizgi de bu çerçevede düşünülebilir. Bu çalışmada, Yön-Devrim Hareketi'nin kalkınma ve milliyetçilik, özellikle de Üçüncü Dünya milliyetçiliği, arasındaki bağın yeniden düşünülerek ele alınıp alınamayacağı araştırılacaktır. Bu yapılırken, aynı dönemde benzer siyasal ve düşünsel eğilimlere sahip iki hareket olan Yön-Devrim ve Nasırist hareketler arasında yapılacak karşılaştırmalardan da yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nationalism has long been a subject of discussion in the literature on development. It has been discussed whether nationalism is indispensable or not on the way to modernity and development. Third World nationalism and revolution from above emerged as key concepts within these discussions. Nationalism was brought forth in many Third World countries as an understanding, which is thought to facilitate paving the way for development, as it imagines a nation based on integrity. The stance that Yön (1961-1967) and Devrim (1969-1971) journal movements had can be thought within this framework. In this study, it will be explored whether we can think of the Yön-Devrim movement by rethinking the link between development and nationalism, especially Third World nationalism. While doing this, comparisons between Yön-Devrim Movement and the Nasserist movement, which had similar political and intellectual tendencies in the same period, will be used.