Turistik hediyelik eşya kapsamında hazırlanan folklorik yapma bebek giysilerinin tespiti ve giysi kalıplarının standartlaştırılması üzerine bir öneri
A proposal for the determination of folk clothings and standardizing of clothing patterns for dolls prepared as touristical gift items
  1. Tez No: 278038
  2. Yazar: ZERRİN ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada Samsun ili, ilçe ve köylerinde bulunan yöresel kadın kıyafetlerimalzeme, renk, teknik özellikler ve süsleme çeşitleri açısından incelenereközelliklerinin belgelenmesi amaçlanmıştır.Elde edilen kıyafet örneklerinin teknik kalıp çizimleri yapılmış, folklorik yapmabebek giysileri oluşturmak amacıyla sadeleştirilmiş, turistik hediyelik eşya amacıylaüretilmek üzere prototip bebek üzerine uygulanmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Samsun ilinde ulaşılabilen geleneksel kadınkıyafetleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 6 tanesi Gazi ve Samsunmüzesinden olmak üzere 32 geleneksel kadın kıyafeti ve bu kıyafet parçalarıoluşturmaktadır.Verilerin toplanmasında literatür taraması yapılmış, ayrıca kadın kıyafetparçalarının fotoğrafları çekilmiş, giysiler için bilgi formları hazırlanmış ve elde edilenverilerin analizi yapılmıştır. Ürünler çeşit, teknik, renk, kompozisyon ve kullanım yeriaçısından incelenmiştir.Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır. Yöresel kadın giysilerini halenkullanan kadınlara ulaşılamamıştır. Kullanılmış veya hiç giyilmemiş kıyafetlerin anıolarak sandıklarda muhafaza edildiği, bazı mekânlarda dekoratif unsur olarakbulundurulduğu, antika ve eskici ticaretine konu olduğu saptanmıştır.Araştırma bulgularına dayalı olarak; çizimleri yapılan giysi örneklerinin standartkalıplarının hazırlanması sonucunda, Samsun yöresine ait folklorik bebek üretimininkolay ve hızlı yapılabileceği tespit edilmiştir. Bölge ekonomisine ve turizmine katkısağlayabilecek bir öneri çalışması ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is intended to examine and to prove by documents the localwoman?s clothing in Samsun region, in it?s districts and villages with regard to clothingmaterials, colors and technical and decorative features.The technical pattern drawings of the obtained clothing samples has been made,simplified and implemented on dolls to create prototypes in order to able to producedolls with folk clothing as gift items for tourism purposes.The working environment of this study is restricted by the reachable traditionalwoman?s clothing of the Samsun area. The sampling of this study consists of 32traditional woman?s clothing and their parts, thereby 6 of them are obtained fromMuseums Gazi and Samsun. During collection of data, literature survey has been carriedout, as well as photos of the pieces of found women?s clothing have been taken and thecollected data has been analyzed in regard to technique, color, composition and usageareas.The findings are as follows. The women, who still wear traditional localwoman?s clothing could not be reached. It has been seen that used or unworn clothingwas stored in cases for remembrance and in some places as decorative objects or wassubject to trade in antiquaries or in old clothes dealer shops.Based on research findings it is determined that the production of dolls as giftitems with traditional woman?s clothing of Samsun region could be easily realizedaccording to the standardized patterns of the prepared drawings of the samples found.This proposal may contribute to the regional economy and tourism.