Engelli çocuğa sahip ebeveynlerin evlilik doyumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
An examination according to several variables marital satisfaction of the parents with disabled children
- Tez No: 278039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı engelli çocuğu olan ebeveynlerin denetim odakları ile evlilik doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanı sıra bu araştırmada engelli çocuğa sahip ebeveynlerin evlilik doyumları, cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim düzeylerine, evlilik sürelerine, çocuk sayılarına ve çocuğun engel türüne göre de incelenmiştir.Araştırmaya Aksaray il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim gören engelli bireylerin ebeveynlerinden araştırmaya katılmaya gönüllü, 192 (66 baba ve 126 anne) ebeveyn katılmıştır. Ancak 8 annenin ve 3 babanın ölçekleri eksik cevaplamaları nedeniyle araştırma grubu 181 (63 baba ve 118 anne) ebeveynden oluşturulmuştur. Veriler, ?Evlilik Yaşam Ölçeği (Tezer, 1996)?, ?Rotter İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği (Dağ, 1991)? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veriler Pearson Momentler Korelasyon Katsayısı Tekniği, t-testi ve tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Farkın kaynağını belirlemek için sheffe testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları engelli çocuğa sahip ebeveynlerin evlilik doyum puanları ve kontrol odağı puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Evlilik doyumu üzerinde ebeveynlerin bulundukları yaş aralığının, evlilik sürelerinin ve sahip oldukları çocuk sayısının anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Engelli çocuğa sahip ebeveynlerden kadın bireylerin evlilik doyumları ile erkek bireylerin evlilik doyumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Evlilik doyum düzeyleri üzerinde ebeveynlerin eğitim düzeylerinin ve çocuklarının engel türünün anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between marital satisfaction and control focus of the parents with disabled children. In addiation, it is also aimed to study the marital satisfaction of the families with disabled children according to gender, age, educational background, marital duration, number of children and the disability type of the children.The parents whose children are disabled participated in this study and they are all from Private Training and Rehabilitation Centers in Aksaray city center. The study group consisted of 181 parents (63 fathers and 118 mothers). In this study, The Marriage Life Scale (Tezer, 1996), The Rotter Locus of Control (Dağ, 1991) and Personal Information Form were used. The data were analyzed according to Pearson Moments Correlation Coefficient Technique; for independent groups t-test and one-way ANOVA technique. For the source of the difference, Sheffe test was used.The results indicated that there is not a significant relationship between the marital satisfaction scores and control locus scores of the parents with disabled children. The age group of the couples the duration of the marriage and the number of the children they have a meaningful effect on the marital satisfaction. Moreover, the marital satisfaction scores of the parents of the group did not differ significantly according to the gender, educational background and the types of disabilities of the children. In this study, the above findings are discussed in the related therotical framework and studies; and suggestions for future studies and applications are presented.