Ekim normu ile sıra arası mesafelerin ak üçgül (Trifolium repens)'ün tohum verimi ile buna ilişkin bazı özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27809
  2. Yazar: İBRAHİM SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
42 ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı deneme tarlalarında 1991 yılı vejetasyon döneminde yürütülen araştırmada değişik ekim normları ile sıra arası mesafelerin ak Uçgül (Trifolium repens L. )'ün tohum verimi ile diğer bazı özelliklerine etkisi incelenmiştir. Materyal olarak ak UçgülUn REGAL çeşidi kullanılmıştır. 1990 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre Uç tekerrürlü olarak kurulmuş olan araştırma parsellerinde 20-flO cm sıra arası mesafeleri ile 8 ve Û sıra bulunmaktadır. Parsel boyları (2 m olan denemede parsel genişlikleri 1.6 ve 1.20 m'dir. Hasat döneminin belirlenmesinde ak UçgülUn tam olum dönemi, kömecler &80-95 olgunlaştığında ve çiçek sapları kuruması esas alınmıştır. 5 Temmuz 1991 tarihinde hasat, elle kömeç toplama şeklinde yapıldıktan sonra, tesadüfi olarak alınan iki bitkide stolon boyu, stolon sayısı (sapların bol luğu), kömeç sayısı, kömeçte çiçek sayısı, bitki başına tohum verimi, kömeçte tohum sayısı ve tohum verimi belirlenmiştir. Elde edilen veriler istatistik analize tabi tutulmuş, fark lılıklar EKÖF (en küçük önemli fark) değerleri hesaplanarak kontrol edilmiştir. Denemenin sonuçları şöyle özetlenebilir. Bitkinin çimlenme ve çıkışı, kömeçte çiçek sayısı, tohum verim (gr/bitki) farklı bir ölçüt bulunamazken, stolon boyu 1000 gr/da ekim normunda, stolon sayısı 500 gr/da ekim nor munda, kömeç sayısı 20 cm sıra arası mesafesi ve 500 gr/da ekim normunda, kömeçte tohum sayısı 40 cm sıra arası mesa fesi, tohum verimi 20 cm sıra arası mesafesi ve 1000 gr/da ekim normunda en yüksek olarak tespit edilmiştir. Ege Bölgesi için yapılan bu deneminin sonuçlarına göre bu bitkinin tarımı için gerekli kriterler genişletilerek, ak Uçgülden optimum verim alınmasının mümkün olacağı, tarla koşullarında başarıyla kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In this research study carried out at the experimental field of the department of field crops, Agriculture faculty, Aegean University at Izmir in 1991, the effects of seeding rates and row spacings on the seed yield and other related characteristics of white clover were invastigated. This trial was conducted in a randomized complete block design with three replications. Plots had four and eight rows, 20-40 cm apart and plot size was 2 X 1.6: 3.2 m z and 2 X 1.6: 3.2 m2. These plots were cut at the fully ripening period of white clover and only one harvest were taken. Results taken from this experiment showed that white clover is a pronouncing seed crop under the field conditions in Aegean region.