Pamukta ( Gossypium hirsutum L.) bazı büyüme regülatörleri ile hasata yardımcı uygulamaların etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27810
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HAZIM EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
52 ÖZET Tarla denemeleri 1989 ve 1990 Menemen'de, 1990 yılında Bornova'da olmak üzere 3 yerde tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü kurulmuştur. Denemelerde bitki büyüme regülatörleri (1 ppm Gibberellik asit *? Dropp, 10 ppm Gibberellik asit + Dropp, 20 ppm Gibberellik asit + Dropp, Pix ve Atonik) ve defoliantları n (Dropp, Alev Geçirme) pamuk (Gossypium hirsutum L.)'un verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Denemelerde 1, 10 ve 20 ppm'lik GA dozları çiçekte, Pix koza w olgunluğunda, Atonik çiçek ve koza açımı öncesinde Dropp ve Alev Geçirmede %60 koza açımında uygulanmıştır. Nazilli 84 pamuk çeşidinin kullanıldığı denemelerde hasat parselleri kenar etkileri düştükten sonra 18.9 m2 alınmıştır. Variyantların, pamuğun başlıca vegetatif, generatif ve teknolojik özelliklerine etkileri yanında, ekonomik analizi de yapılmıştır. İstatistik analizinde 1989 ile 1990 yılı Menemen deneme sonuçları, 1990 Menemen ile 1990 Bornova deneme sonuçları birleş tirilerek yapı İmi ş ti r. Vegetatif Özellikler Bitki Boyu Deneme genel ortalaması 77.1 cm bulunmuş tur. Farklı yi 1larda variy antları n etkileri önemli çı kmı ş, Gibberellin + Dropp uygulamaları nı n bitki boyunu arttırdığı, Pix 'in azalttığı bulunmuştur. Aynı yıl farklı lokasyonlarda ise variyantların herhangi bir etkisi görülmemiş tir. - Yandal Sayısı : Variy antlara göre 11.4 ile 15.9 adet/ bitki arasında değişmiştir. Ortalamada en yüksek yandal sayısı53 Pix variy an tında (14.1 adet/bitki) en düşük kontrol variyantında (11.9 adet/bitki) bulunurken uygulamaların etkileri önemli çı kmı ş ti r. Generatif Özellikler - Bitkide Koza Sayısı : Deneme genel ortalaması 9.3 adet/bitki bulunmuş tur. 1990 yi lı Menemen ve Bornova denemelerinde variyantlar, koza sayısına p= 0.05 düzeyinde etkili görülmüştür. - Koza Kütlü Ağırlığı : Genel ortalamada 4.5 g (Dropp, Alev Geçirme) ile 5.8 g (10 ppm GA + Dropp) arasında değişen w koza kütlü ağı rlı ğı nda uygulamaları n etkileri önemli çı kmı ş ti r. - Bitki Başına Kütlü Verimi : Variy antlar a göre 37.7 ile 56.9 g/bitki arasında değişmiştir. 1990 yılı Menemen ve Bornova denemelerinde (p= 0.01 seviyesinde) variyantlar önemli bulunmuş tur. - Dekara Kütlü Verimi : Deneme ortalaması 270.6 kg/da te9bit edilmiştir. Kontrol (257.3 kg/da)' e göre, 1 ppm GA + Dropp %10.4, 10 ppm GA + Dropp %9.5 ile en yüksek artışı veren w variyantlar olmuştur. Fakat, kütlü verimindeki bu artışlar istatistik! anlamda önemsiz çıkmıştır. - Birinci El Kütlü Oranı (Erkencilik) : Genel ortalamada %85 ile %76.7 arasında değişim göstermiş, Pix variyantı erkencilik yönünden ilk sırayı almıştır. Teknolojik Özellikler -Çırçır Lif Randımanı Ve Lifte Yabancı Madde Oranı : Uygulamalara göre çırçır lif randımanı %41.70 ile 42.13, lifte54 yabancı madde oranı %2.2 ile %2.8 arasında değişim göstermiştir. Deneme variy antları nı n her iki özelliğe etkisi önemsiz bulunmuştur. - Lif Özellikleri : Denemede lif uzunluğu ortalama 28.3 mm inceliği 3.5 mic./ind, mukavemeti 88.3 Pressley bulunmuştur. Variy antları n 1989 ve 1990 yi lı Menemen denemelerinde lif uzunluğu ve lif mukavemetine, 1990 Menemen ve Bornova denemelerinde lif inceliğine etkisi önemli çıkmıştır. - Tohum Özellikleri : Deneme genel ortalamasında, tohum indexi 8-8.7 gr tohumda yağ oranı %16.5-19.6 ve tohumda protein oranı %20-20.8 arasında bulunmuştur. Variyantları n tohumda protein ve yağ oranına etkisiz olduğu saptanırken, 1990 Bornova ve Menemen denemelerinde tohum indeksine etkileri saptanmıştır. Variyantları n Ekonomik Analizi İ ki yi 1, üç yerin ortalama değerleri üzerinden yapı İmi ş, 1 ppm GA + Dropp uygulaması 390.000 TL/da net gelir ile ilk w sırayı almıştır. En düşük net geliri Alev Geçirme variy antı (266.000 TL/da) vermiştir. üdJj'-iJj i _\
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Field experiments were conducted on three different randomized block designs with 4 replications in Menemen in 1989 and 1990, and in Bornova in 1990. The effects of growth regulators (such as 1 ppm Gibberellic acid + Dropp, 10 ppm Gibberellic acid + Dropp, 20 ppm Gibberellic acid + Dropp, Pix and Atonic), and defoliants (such as Dropp and Flame Application) on the yield and the quality of cotton, Gossypium hirsutum L. were investigated. Throughout the experiments, 1, 10 and 20 ppm doses of GA were applied on flowers, Pix was applied during boll maturity, Atonic was applied during flowering and prior to boll openning and finally Dropp and Flame Application were applied during 60 % boll openning. Nazilli 84 cotton variety was used during the experiments and the area of plots for harvesting were taken as 18.9 m2 after deducting the side areas with unwanted effects. In addition to the investigation of their effects on the vegetative generative and technological traits of cotton, economic analyses of variants were also performed. The results of Menemen in 1989 and 1990, on the other hand the results of Bornova and Menemen for 1990 has been combined in statistical analyses. Vegetative Traits - Plant height: The overall average plant height was found to be 77.1 cm. The effects of the variants in different years were significant and it was observed that the plant height56 was increased by the Gibberellic acid + Dropp applications but decreased by the application of Pix. No effect of the variants was observed for the same year in different locations. - Number of branches; Depending on the variants, number of branches per plant varied between 11.4 and 15.9. On average, the maximum and the minimum numbers were observed from the Pix variant (14.1 branches per plant) and the control variant (11.9 branches per plant), respectively and the effects of the applications were found to be significant. Generative Traits - Number of bolls per plant : The overall average was' 9.3 bolls per plant. At the Menemen and Bornova experiments in 1990, variants affected the number of bolls per plant at a level of p= 0.05. - Seed cotton weight per boll : Important effects of the applications were observed on the seed cotton weight per boll of which the overall average varied between 4.5 g (Dropp and Flame Application) and 5.8 gr (10 ppm GA + Dropp). - Seed cotton yield per plant : Depending on the variants, they ranged from 37.7 to 56.9 g/plant. At the Menemen and Bornova experiments in 1990 important effects of variants were observed at a level of p= 0.01. - Seed cotton yield per decare : The experiments average was 270.6 kg/da. Compared to 257.3 kg/da of control, 1 ppm GA + Dropp and 10 ppm GA + Dropp variants produced 10.4 % and 9.5 % higher yields, respectively. However, these increases in seed cotton yield were statistically found to be insignificant.57 First Picking Percentage (Earliness) : On overall average, they variet between 85 % and 76.7 % and the Pix variant was in the first place in terms of earliness. Technological Traits Ginning Percentage and Fibre Impurity Depending on the applications, gining percentage ranged from 41.70 % to 42.13 % and the fibre impurity variet between 2.2 % and 2.8 %. The effect of variants on both of these traits was unimportant. Fibres : The average values of fibre traits from the experiments were found to be 28.3 mm for the fibre length, 3.5 micronaire/index for the fibre fineness and 88.3 pressley for, the fibre strength. Important effects of variants were observed on the fibre length and strength from the Menemen experiments conducted in 1989 and 1990 and on the fibre fineness from the Menemen and the Bornova experiments carried out in 1990. Seed traits : On average, the seed index, the seed-oil percentage and the seed-protein percentage ranged from 8 to 8.7 gr, 16.5 % to 19.6 % and 20.0 % to 20.8 %, respectively. There was no effect of variants on the seed-oil and protein concentrations but on the seed index throughout the Bornova and Menemen experiments conducted in 1990. The Economic Analysis of Variants From the analysis of the average values of two years -two locations, 1 ppm GA + Dropp application took the first place with a net margin of 390.000 TL/da. The lowest net margin, 266.000 TL/da, was produced by the Flame Application variant.