Evli bireylerin evliliğe uyumda karşılaştığı sorunlar ve eğitim ihtiyaçları
Marriage problems faced by individuals and educational needs
- Tez No: 278134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİME ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Home Economics, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, evli bireylerin evliliğe uyumlarında karşılaştıkları sorunları ve eğitim ihtiyaçlarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, bireylerin evlilik uyum düzeyleri incelenmiş ve evlilik uyumunun bazı demografik ve evliliğe ait değişkenlere göre fark gösterip göstermediği test edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Afyonkarahisar il merkezindeki çeşitli kurumlarda çalışan 1-15 yıl arasındaki evli çiftler oluşturmaktadır. Araştırma evreni içerisinden, kolay ulaşılabilir örnekleme (convenience sampling) yöntemi kullanılarak, 194 evli birey (97 evli çift) seçilmiş ve bu örnek üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Spanier (1976) tarafından geliştirilen ?Çift Uyum Ölçeği? kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 13.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları evlilik uyumunun, Memnuniyet-Doyum, Fikir Birliği, Bağlılık ve Duygusal İfade olmak üzere dört alt boyuttan oluştuğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, evlilik uyumunun cinsiyet, yaş, evlilik süresi, daha önce evlenme, gelir, bireyin kendi ailesi ve eşinin ailesi ile görüşme sıklığı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular doğrultusunda, bireylerin evliliğe uyumda karşılaştıkları sorunları çözebilmeleri ve evlilik uyum düzeylerini yükseltebilmeleri amacıyla, eğitim ihtiyaçlarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the marriage problems faced by married individuals and their educational needs. Within this purpose, the present study investigated the marital adjustment levels of individuals and whether marital adjustment differed with respect to some demographic and other marriage related variables. The target population of this study consisted of couples married between 1-15 years and working in various institutions in Afyonkarahisar city. A total of 194 participants (97 married couples), which were selected based on convenience sampling method, were surveyed. Marital adjustment was measured using Dyadic Adjustment Scale developed by Spanier (1976). The data were analyzed using SPSS 13.0 for Windows. The findings of the study indicate that marital adjustment was comprised of four dimensions, namely Dyadic Satisfaction, Dyadic Consensus, Dyadic Cohesion, and Affectional Expression. The study also indicates that there were statistically significant differences among individuals in their marital adjustment levels based on gender, age, length of marriage, past marriage experience, income, the individual?s frequency of contacts with his/her own family and his/her family in-law. Based on the results of the study, some recommendations were presented regarding the educational needs of married individuals in order to help them solve their marriage problems and to increase their marital adjustment levels.