Tıbbi malzeme olarak seramiğin kullanım alanları özellikleri ve önemi
The importace and properties of ceramics as a material for medical uses
  1. Tez No: 278141
  2. Yazar: NURAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada biyomalzeme olarak seramiğin kullanım alanları, özellikleri ve önemi araştırılarak biyoseramik; yapı, tür ve biyouyumluluğu açısından ele alınmış, tıbbi alanda ve insan hayatındaki yeri anlatılmıştır. Biyomalzeme kavramı genel olarak anlatılmış, biyomalzemelerin sınıflandırılmaları yapılarak inflamasyon ve enfeksiyon gibi vücudun biyomalzemelere verdiği tepkilere değinilmiştir. Seramiklerin biyouyumluluğu anlatılarak biyoseramiklerin mineral yapılarına, doku cevabına ve yapısal işlevlerine göre sınıflandırılmaları yapılmış, tercih edilme oranını arttıran özellikler sıralanmıştır. Biyoseramikler oksit seramikleri, alümina, zirkonya ve kalsiyum-fosfat seramikleri olarak türlerine göre anlatılırken kalsiyum fosfat seramiklerinin bir çeşidi olarak hidroksi apatit, özellikle gelecek vadeden bir biyomalzeme olduğu için detaylandırılarak biyouyumluluğu, üretim yöntemleri, klinik uygulamaları, kullanımı ve oluşum mekanizması açısından maddelenerek anlatılmıştır.Biyoseramikler uygulama alanlarına göre de sınıflandırılmışlardır Zirkonyum oksit seramikleri, alüminyum oksit seramikleri ve biyoaktif cam-seramikleri kullanım yerlerine göre detaylandırılarak anlatılmıştır.Bu çalışmada teknoloji ve bilimin yardımıyla gelişen biyoseramiklerin tıbbi alanda gelecek vaad eden, önemli ve vazgeçilemez malzemeler olduğu ve varlığını giderek artan bir önem arzederek sürdüreceği sonucuna ulaşılmaktadır.Tüm bu bilgilerin ışığında bu araştırma bioseramiklerin kullanım alanları özellikleri ve önemi konusunda bir bilgi tabanı olusturmak için referans kaynak saglamaktadır.Anahtar Sözcükler : Biyomalzeme, Biyoseramik, BiyouyumlulukSayfa Adedi : 83
Özet (Çeviri)
In this study the fields of applications, properties, and significance of ceramics as biomaterials have been investigated, the structure of bioceramics, their types and biocompatibility have been dealt with, and their significance in medicine and human life has been narrated. The concept of biomaterials has been generally related, biomaterials have been classified and the reactions of the body to biomaterials such as inflammation and the infection and the healings in tho body. The biocompatibility of ceramics has been narrated and bioceramics have been classified with regard to their mineral structures, tissue responses, and stuructural functions and their properties leading an increase in the rate of their preference have been listed. While the bioceramics have been examined and narrated according to their types as oxide ceramics, alümina and calcium-phospate ceramics; a promising biomaterial, the hydroxyl apatite as a variation of calcium phosphate ceramics has been explained in details with items in regard to its biocompability, production technigues, clinical applications , its production in artificial human fluids, and its mechanisms of existence.Bioceramics have been classified also according to their fields of applications. Zirconium oxide ceramics, alüminium oxide ceramics and bioactive glass ceramics are details are given age by.In thıs study, it is conclued that the bioceramics improved by the technology and medicine and will continue to exist with a growing significance .In the light of all this information, this study provides a reference to form a data base on the application fields of bioceramics, their properties, and significance.Key Words : Biomaterials, Bioceramic, Biocompatibility.Number of Pages : 83