Eskişehir ilinde lületaşı işletmeciliği ve üretilen ürünler üzerine bir araştırma
A research on meerschaum enterpriseship and produced products in Eskişehir province
- Tez No: 278140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir ili lületaşı işlemeciliğinin yeri ve önemi, günümüzdeki durumu ve yapılan ürünlerin araştırması amaçlanmıştır. Lületaşının elde edilmesi, lületaşı işlemeciliğinde kullanılan araç ve gereçler, teknik, yapım aşamaları, ürün çeşitleri, ürünlerin yapımında kullanılan bezeme ve renk özellikleri incelenmiştir. Araştırmada Eskişehir ilinde lületaşı işemeciliği ile uğraşan bireyler ile Eskişehir lületaşı müzesinde ve lületaşı işleme atölyelerindeki lületaşı ürünleri araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırma ile ilgili bilgiler tarama yöntemi ile yazılı kaynaklardan ve bu işle uğraşan kişilerden toplanmıştır. Kaynaklardan elde edilen bilgiler amaçlar doğrultusunda belirlenen başlıklar altında özetlenmiştir.Araştırmanın çalışma evrenini Eskişehir ilinde lületaşı üreticileri ve lületaşı ürünleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini (bunlardan 9?u lületaşı müzesinden) olmak üzere 100 lületa?ı ürünü ve 50 lületaşı iişlemeciliği ile uğraşan bireyler oluşturmaktadır.Araştırmanın amaçları doğrultusunda hazırlanan sorular anket haline getirilerek 50 lületaşı işlemeciliği ile uğraşan bireylere karşılıklı görüşme tekniği ile doldurulmuş, cevaplar tablolaştırılarak, analizleri yapılmıştır. Ayrıca 100 lületaşı ürününün ayrı ayrı fotoğrafları çekilmiş, hazırlanan bilgi formlarına göre doldurulmuş ve elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Ürünler çeşit, teknik, renk, kompozisyon ve kullanım yeri açısından incelenmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgulara gören en kaliteli lületaşı Eskişehir?den çıkartılmaktadır.Yöre için önemli bir gelir kaynağıdır. Günümüzde lületaşından tütün kullanma aracı, giyim aksesuarları, ev eşyası ve aksesuarları ürün çeşitleri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Within this study it is intended to research the place and importance of Meerschaum enterpriseship, present day? s condition and produced products of Eski?ehir province. Access to meerschaum, tools and equipments used in meerschaum enterpriseship, technical production phases, varieties of the product, ornamentation and colour characteristics used in prooduct production have been examined. Individuals and artisans dealing with meerschaum enterpriseship in Eski?ehir province, and meerschaum products either at Eski?ehir Meerschaum Museum and in meerschaum carving workshops are covered under the scope of research.Information relevant with this research have been accumulated from the written sources with sceening method and the people who are dealing with this business. Informations abtained from the sources are summarized under the determined headings within the direction of the objectives.Meerschaum producers and meerschaum products in Eski?ehir province are forming the study environment of the research. Samplings of the research are formend from 100 meerschaum products (including 9 pieces from Meerschaum Museum) and 50 individuals who are dealing with meerschaum enterpriseship.By forming the questions into a survey that are in the direction of the research are filled with the individuals, who are ealing with 50 meerschaum enterpriseship, withixreciprocal interview method, replies are figures into tables uqdate, analyses are done. Besides, 100 meerschaum products are severally photographed, filles in accord to prepared information forms, and analyses of the obtained data are done. Products are exammined in view of variety, technique, colour, composition and usage place.In accord to findings obtained from the research high quality meerschaum is mined in Eski?ehir. It is important income resource for the zone. Smoking materials, outfit accessories, household goods and accessories from meerschaum are forming the product variety.