Mersin merkez ve köylerinde kirkitli düz dokuma geleneği
And the village center in mersin flat woven traditions kirkit
- Tez No: 278208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NUR BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırma konusu olarak; Mersin İli ve Merkez köyleri Kirkitli Düz Dokuma Geleneği alınmıştır. Mezitli, Kale, Fındıkpınarı, Emirler, Eskiköy, ve Tepeköy'de yapılan bu araştırmada kirkitli düz dokumaların günümüzdeki durumu anket ve bilgi formlarıyla, fotoğrafları çekilerek belgelenmiştir.Araştırma V bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmayla ilgili problem ele alınarak, el sanatları açısından önemi vurgulanmıştır. El sanatlarımızın toplum yaşamının ihtiyaçları doğrultusunda, üretim biçimlerinden kaynaklanan kültürel ürünler olduğu anlaşılmaktadır. Yine bu bölümde araştırmanın amacı, önemi ve sınırlılıkları ve varsayımlar açıklanmıştır.İkinci bölümde araştırmanın modelinden evren, örneklem, verilerin toplanması ve verilerin analizinden söz edilmektedir. Araştırma aşamasında uygulanan yöntemlerin neler olduğu hakkında bilgilendirme yapılmıştır.Üçüncü bölümde Kavramsal Çerçeve kısmında araştırma ile ilgili konular genelden özele doğru sıralanarak açıklanmıştır. Mersin İli'nin tarihsel gelişimi, coğrafi durumu, kültürel ve sanatsal özellikleri ile araştırmaya konu olan Kirkitli düz dokumaların tanımı ve tarihçesine, sınıflandırılmasına, Kullanılan araç ve gereç özellikleri ile motif ve kompozisyon özelliklerine yer verilmiştir.Dördüncü bölümde araştırma bölgesinde anket ve inceleme yapılan köylerde kirkitli düz dokuma yapan bireylerin yaşları, meslekleri, öğrenim durumları, dokuma tekniklerini öğrenme yaşlarına ve öğrendikleri kaynağa ilişkin bilgiler verilmiştir. Bunun yanında bireylerin bildikleri dokuma teknikleri, motif detay özellikleri, dokuma yapma süre ve amaçları açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde bireylerin sosyal güvenceleri incelenmiştir. Mersin ili merkez ve köylerinde kirkitli dokumacılıkta kullanılan araç, gereç özellikleri ve yörede uygulanan dokuma teknikleri, verilen kurslar, eğitim süreleri ve kurslarda uygulanan dokuma teknikleri incelenmiştir.Dokuyucuların pazarlama, üretimin azalması, dokumadan kaynaklanan rahatsızlıklar gibi sorunları ve Mersin ili kirkitli düz dokumaları motifleri, fotoğrafları, bezeme konuları, kompozisyon özellikleri bilgi formlarıyla ayrıntılı olarak yine bu konu başlığı altında verilmiştirBeşinci bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Kaynakça ile ekler araştırma konusu içerisinde yerini alarak tez konusu tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As research subjects; Mersin Province and the Central Plain Weaving Tradition is taken with Kirkit villages. Mezitli, Kale, Fındıkpınarı, Orders, Eskiköy, and Tepeköy made in this study present-day status of kirkit weaving with information on the survey formand the photo was takenand documented.Research V parts. The first section dealt with problems related to research, the importance was stressed in terms of crafts. Handicrafts to meet the needs of our community life, the cultural products due to production format that is understood. Again in this section of the research objectives, importance and limitations and assumptions aredescribed.In the second part of the research model universe, sampling, data collection and data analysis are mentioned. The methods applied in the research stage is to provide information about what hasbeen done.In the third chapter in the research topics related to the conceptual framework from the private to the public ranked explained. Mersin's historical development, geographical situation, cultural and artistic features and research about Kirkit with the definition of plain weaving and before history, classification, use of tools and materials withthepropertiesandcompositionfeaturesmotifswereincluded.In the fourth chapter Research in the survey and investigation of individuals who weaving in villages with kirkit ages, professions, educational status, weaving techniques and learning Learning for Age were given information about their sources. Besides, individuals who know the weaving techniques, motifs, detailed characteristics, duration andpurposewereexplainedtoweaving.Social security of individuals were investigated. Mersin province in the central and weaving in the villages kirkit with the tools used, materials properties and weaving techniques applied in the region, the courses, training times and weaving techniques appliedinthecoursewereinvestigated.Markets of the weaver, decrease of production, tissue diseases such problems arising againisgivenunderthisheading. The fifth section with a flat woven motifs kirkit Mersin, photos, embellishments issues, the composition features detailed information is providedastoform. The fifth chapter conclusions and recommendations were given to the place. Research topic in the bibliography include replacing thesis topic was completed.