Lise öğrencilerinin korozyon konusuyla ilgili bilgi düzeylerinin saptanması
Determining of high school's students knowledge grade about the corrosion topic
  1. Tez No: 278223
  2. Yazar: AHMET SALİH AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin korozyon konusu hakkındaki görüşlerini belirlemek ve bu görüşlerin literatürdeki görüşlerle uygunluğunu test etmektir.Kimya, fizik ve biyoloji bilim dallarında önemli olan konulardan biri de korozyon konusudur. Korozyon; metallerin çevreleri ile reaksiyona girerek doğadaki durumlarına dönmesi olarak tanımlanabilir. Sanayileşmenin getirdiği yeniliklerle önemi daha da artan bu konunun güncel sonuçlarını öğrencilere öğretmek önem arz etmektedir. Orta öğretim müfredat programında korozyon başlığı altında konu bulunmamaktadır.Lise öğrencilerine korozyon olayının neden olduğu olaylar ve sonuçlarına ait bilgilerini ölçen 12 soruluk test ve 2 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Anket toplam 194 kişiye uygulanmıştır.Değerlendirmeler sonucunda öğrencilerin çevrelerinde meydana gelen güncel olayların sebeplerini hemen hemen bildikleri fakat olayların korozyonla ilişkisini bilemedikleri ortaya çıkmıştır. Bu amaçla korozyon konusunun ortaöğretim müfredat programında hangi çerçevede anlatılması gerektiği araştırılmış ve konu ile ilgili öneriler hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine high school student?s views about the Corrosion and to test this views with literature.Corrosion, as a topic, is one of the most important topics in chemistry, physics and biology. Corrosion may be defined as the transforming of metals into their natural state through the reaction with environment. Along with the innovations in industry its importance has raised and it leads to the fact that teaching it to the students is of great importance. In the science programs at secondary education, there is no topic related to corrosion.A 14 item survey questionnaire was developed to measure the knowledge of high school students regarding the reasons of corrosion and their views on the topic. Questionnaire was administrated to 194 students.The findings obtained indicated that the students know the reasons of daily events but that they were not aware of the relationship between these daily events and corrosion. As a result a framework that is necessary to cover corrosion and related suggestions are developed.