Sivil savunma alanında kullanılmak üzere yeni teknolojilerle üretilen kumaşlardan giysi tasarımları oluşturma
Creating special-purpose clothing design with new-techonology fabrics for using in civilian defense
- Tez No: 278259
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırma; fonksiyonel kullanım sağlayan model detayları bulunan özel bir model tasarımına ve yüksek teknolojik özelliklere sahip kumaşlara ihtiyaç duyan Sivil Savunma Personelinin; hâlihazırda kullanmakta oldukları görev giysilerinin arama-kurtarma faaliyetleri esnasındaki hareket sınırlılıklarını; giysi modelinin problem yaratan bölümlerini ve nedenlerini belirleyerek yeni bir görev giysi modeli tasarlamaya yöneliktir.Araştırmanın evrenini Türkiye Sivil Savunma Birliklerinde görev yapan toplam 467 AKUT personeli oluşturmaktadır. Araştırmacının ulaşabildiği Sivil Savunma AKUT personeli örneklem olarak seçilmiştir. Bu doğrultuda, Ankara ve Sakarya Sivil Savunma AKUT Birliklerinde çalışan ve AKUT teknisyeni olarak görev yapan personelden ulaşılabilen 114 kişiye ön anket formu uygulanmıştır.Ön anket formundan edinilen veriler SPSS istatistik paket programının 15.0 versiyonu kullanılarak araştırmanın bulgularına ulaşılmıştır. Elde edilen anket bulguları doğrultusunda geliştirilen modellerden üç fonksiyonel model seçilerek deneme modelleri olarak ürün haline getirilmiştir.Hazırlanan Sivil Savunma görev giysilerinin denemelerinden sonra doldurulan değerlendirme formlarındaki bilgiler yardımıyla modeller üzerinde gerekli modifikasyon ve incelemeler yapılarak nihai görev giysisinin model özelliklerine karar verilmiştir.Yapılan değerlendirme sonucu karar verilen nihai modelin dikiminde teknolojik özellikteki kumaşlardan nomeks (%95 nomeks ve % 5 Kevlar karışımlı) ve cordura (içi membran kaplamalı, dışı su geçirmez, nefes alırlık özelliğine sahip) kumaş kullanılmıştır.Giysi modeli; mont ve pantolondan oluşan iki parça; dış yüzü görev giysisi, iç yüzü ise sivil giysi olmak üzere her iki yüzü de kullanımlı olarak üretilmiştir. Nihai modeldeki giysi, ön anket formlarını dolduran personelin beden numaralarının çoğunluğuna göre M (medium) ve L (large) olmak üzere iki beden olarak hazırlanmıştır.Sivil Savunma görev giysisinin hazırlanan M ve L bedenleri, ön anket formunu dolduran, 45 kişiye bir ay süre ile denettirilmiştir. Yapılan denemeler sonunda personelin son anket formunu doldurmaları sağlanmıştır. Son anket formu ile personelin, görev giysisinin bedene uygunluğuna, model özellikleri ve detaylarına ve giysinin kumaşına ilişkin memnuniyet düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.Görev giysilerini deneyen 45 kişinin ön anketteki görüşleri ile son anketteki görüşleri arasındaki farkın anlamlılığına bakılmıştır.Araştırmanın temel bulguları arasında, AKUT personelinin mevcut giysileri ile ilgili kumaş ve model özellikleri açısından memnun olmadıkları noktalar olduğu, bu doğrultuda geliştirilen yeni görev giysisinin denemeleri sonucunda; giysinin üretiminde kullanılan kumaş, ölçü ve model özelliklerinin genel anlamda beğenildiği görülmüştür. Ön anket ve son anketten elde edilen bulgular yönünden yapılan karşılaştırmalarda ise, kumaş özellikleri yönünden istatistiksel olarak yeni giysi lehine anlamlı bir fark bulunduğu sonucuna ulaşılmış ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The other goal of the research is to find out the movement limits of civilian defence personnel during the search and rescue operations which need special cloth projection and high-technology produced fabrics; and to learn the problematic parts and the causes of problems.Research was all completed with Civilian Defense staff that work in various Turkish Civilian Defense Units. Available Civilian Defense AKUT personnel have been selected as sample. In this direction, 114 Search and Rescue technician personnel from Sakarya and Ankara Civilian Defense Units participated in preliminary survey.After trying the prepared task clothes, according to the filled evaluation forms? results, were decided the final task clothes? model features by doing necessary modification and examination on all the models.As a result of decision of final model, in the sewing; ?nomex? technological featured fabrics and ?cordura? (inside membrane-coated, waterproof, breathing feature) fabrics were used.There are two parts for the cloth model: Jacket and Trousers. Cloth model was produced as two-side dress. The outer part was produced as task cloth, and the inner part as civilian dress. The final model was manifactured for Medium and Large bodies according to the personnel which had filled preliminary survey forms.During a month, among the prepared Civilian Defense task clothes, Medium and Large bodies have been tried by 45 personnel that had filled preliminary survey forms. As a result of tryings, made the personnel fill the final survey forms.Recent surveys by the form of personnel, tasks clothes fit the body, the model features and details, clothing and fabric properties are related to try to determine satisfaction levels.With the final survey forms, tried to determine the satisfaction level of personnel about the fitting, model features, details and fabrics features.Saw the signifiance of difference between the preliminary and final survey opinions.According to the basic findings of the research, AKUT personnel are not satisfied with current dresses, there are some points on fabrics and models that AKUT personnel don?t like. As a result of new cloth tests, characteristics of fabrics, sizes and models are generally appreciated. In the comparison of preliminary and final survey results, there is a significiant difference for the fabric features in favor of new clothes. Discussing the findings, proposals have been developed for the thesis.