Bireysel bankacılık sektöründe ihtiyaç kredisi ve banka müşterilerinin ihtiyaç kredisi kullanma davranışları üzerine Ankara ölçeğinde bir araştırma
A research about personal finance credit in individual banking sector and the tendency of the bank clients to get personal finance credit by their age
  1. Tez No: 278258
  2. Yazar: KÜBRA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma çalışması Ankara il sınırları içerisinde kalan banka müşterilerinin ihtiyaç kredisi alma eğilimlerini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır.Araştırmada bireysel bankacılık sektöründe ihtiyaç kredisi konusu incelenmiş ve bu bağlamda banka müşterilerinin demografik yapılarına göre ihtiyaç kredisi alma eğilimleri belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara il sınırları içerisinde kalan banka müşterileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara il sınırları içerisinde bulunan ve banka müşterisi olabilme koşullarını taşıyanlar içerisinden seçilen 400 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini oluşturabilmek için Ankara Valiliği İl Nufus ve vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden yerleşik nüfus sayısına ilişkin rakamlara ulaşılmıştır. Örneklem seçiminde Tabakalama örneklem ve rastgele örneklem yöntemi kullanılmıştır.Araştırmadan aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir;1. Tüketim arttıkça ihtiyaç kredisine yönelmenin doğru bir yöntem olmadığını belirlemişlerdir.2. Denekler, öncelikle ihtiyaç kredilerinde faiz düzeyinin önemli olduğunu vurgulamışlardır.3. Denekler, ihtiyaç kredisi kullanımının , gider düzeyinin giderek artması yoluyla gelir düzeyinin yetersiz kalmasına ve borçlanmanın artmasına yol açtığına inanmaktadırlar.4 .Denekler, ait olduları yaş grupları itibariyle orta yaş grubu deneklerin ihtiyaç kredisi alma eğilimine daha fazla sahip oldukları görülmüştir.5. Banka müşterilerinin kullandığı ihtiyaç kredilerinin daha çok konut ve otomobil gibi ihtiyaçların satın alınması için olduğu görülmüştür.6 . Deneklerin , ihtiyaç kredisine yönelme amaçlarının başında uzun vadede elde edecekleri refah düzeyinin elde edebilmeleri gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This research project has been designed in order to determine the tendencies of bank customers within the province of Ankara to take our personel loans.In the research, the matter of personal finance credit in individual banking sector has been studied and again in this sense, the tendency of bank clients to get personal finance credit by their age has been studied. The bank clients who are inside the borders of Ankara province form the nature of the research. The people who are inside the borders of Ankara province and who have the conditions to be a bank client elected from among four hundred people form the sample of the research.To get the sample of the research, figures about settled population have been received from Ankara Governor Population and Citizenship Affairs Management.The method of Bedding sample and random sample has been applied in the sample choice.In the consequence of the research;1. Test subjects are not in the opinion that it is a good way to tend to get personal finance credit as the high consumption of the individuals increase.2. Test subjects emphasized the significance of the interest levels of the personal finance credits they have used.3. Test subjects believe that the use of personal finance credit caused the insufficient level of income and increase of loan by way of gradually increasing outgoings.4. Test subjects have the tendency to get reasonable personal finance credit by the age groups they belong to.5. It has been observed that the credits the bank clients use are usually gotten for buying needs such as house and car.6. Test subject believes that why the person want use the personal finance credit is want to be have good level of income shortly.