Çevreye Karşı Motivasyon Ölçeğinin okul öncesi öğretmen adayları üzerinde geçerlik güvenirlik çalışması (Ankara ili örneği)
The study of reliability and validity of the motivation toward the environment scale on preschool teacher candidates (Sample of Ankara city)
  1. Tez No: 278263
  2. Yazar: SEDA SAKARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pelletier ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen Çevreye Karşı Motivasyon (The Motivation Toward The Environment Scale) ölçeğinin Okul öncesi Öğretmen Adayları Üzerinde Geçerlik Güvenirlik Çalışmasının yapılması ve bazı değişkenler açısından incelenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma; öğretmen adaylarının çevreye karşı olan motivasyon türlerinin belirlenmesi ve böylelikle alana kazandırılan ölçek aracılığıyla yetişkinlere bu yönde bilinçlendirme çalışmaları yapılabilmesi açısından önemlidir.Araştırmanın evrenini, Ankara ili devlet ve vakıf üniversitelerinin 2008 ? 2009 eğitim öğretim yılında Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Yapılan geçerlik ve güvenirlik analizleri sonucunda ölçeğin orijinal formuna uygun 24 madde ve 6 faktörlük bir ölçek formu elde edilmiştir. Ölçeğin açıkladığı toplam varyans oranının %74.61 ve Cronbach ? katsayısının .87 olduğu ortaya çıkmıştır. Analizler, SPSS 15.0 programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırmaya katılan öğretmen adaylarının sınıf düzeylerine göre Çevresel Motivasyon Ölçeği'nin ?İçe Yansıtılmış Düzenleme [t(305) = 1.34; p>.05]; ve İçsel Düzenleme? [t(305) = 1.73; p>.05] boyutu puanları arasında anlamlı fark yok iken diğer tüm alt boyutlarda farkların anlamlıdır.Araştırmaya katılan öğretmen adaylarının annelerinin öğrenim durumuna göre ?Çevresel Motivasyon Ölçeği'nin ?İçsel Düzenleme? boyutunda farkın anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır [F(3, 286) = 3.38; p .05].
Özet (Çeviri)
The aim of this study consists of doing the study of validity and reliability of“Motivation Toward the Environment Scale”on preschool teacher candidates developed by Pelletier at al.(1998) and consists of analysing in terms of some variables. The study is important to identify the kinds of motivation toward environment of teacher candidates and so advising the adults by the help of the scale.The universe of the research is the 3rd and 4th class students of Preschool Education Departments of Faculties of Education of State and Foundation Universities in Ankara in 2008-2009 Term. As a result of the analyses of reliability and validity, a scale form composed of 24 items and 6 factors, appropriate to the original form of the scale. Total variance rate which is explained in the scale is found as %74,61 and Cronbach coefficient is found as .87 after working. The analyses were conducted by using the programme SPSS 15,0.While there is not any meaningful difference among the scores of ?Introjected Regulation and Intrinsic Regulation? dimension of the Motivation Toward the Environment Scale due to class level of respondent teacher candidates [t(305) = 1.34; p>.05], [t(305) = 1.73; p>.05] there are meaningful differences in all of other sub-dimensions.According to the educational level of mother of the teacher candidates participated in the research, the difference is significant in“Intrinsic Motivation”dimension of the Motivation Toward Environment Scale[F(3, 286) = 3.38; p .05].