Türkiye turizminin tanıtımına Formula 1 Türkiye Grand Prixinin etkileri İstanbul Park pistine Formula 1 Türkiye Grand Prixini izlemeye gelen yabancı turistler üzerine bir araştırma
The effects of Formula 1 Turkey Grand Prix for tourism information of Turkey, a research on foreigner tourists, coming Istanbul Park racing circuit to watch Formula 1 Turkey Grand Prix
  1. Tez No: 278383
  2. Yazar: MEHTAP AKNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Motor sporları, dünya ve Türkiye geneline baktığımızda, dünyada uzun yıllardan beri aşırı rağbet gören ve Türkiye'de henüz son yıllarda ilgi duyulan bir alandır. Motor Sporları sadece seyirci toplayan bir organizasyon değildir. Bu sporlara bizzat katılan kişiler de bulunmaktadır. Zira bu sebeple yapılan çeşitli yarışmalar vardır ve insanlar gruplar halinde veya bireysel olarak bu organizasyonlara katılmaktadır. Motor yarışlarından en çok ilgi gören Formula 1 yarışlarıdır. Türkiye'de 2005 yılından itibaren düzenlenen Formula 1 yarışlarının Türkiye turizmine ve Türkiye'nin tanıtımına büyük katkılar getirdiği bilinmektedir. Bu noktadan hareketle Formula 1 Türkiye Grand Prix'nin Türkiye turizminin tanıtımına etkilerinin neler olduğunu ve bu etkileri Formula 1 organizasyonun gerçekleştirildiği İstanbul pistine gelen yabancı ziyaretçilere yapılacak anketlerle ortaya koymak araştırmanın amacını oluşturmaktadır.Araştırma evrenini, 2008 Formula 1 Türkiye Grand Prix'ni izlemeye gelen yabancı turistler oluşturmaktadır. 2008 Türkiye GP'sini izlemek için gelen seyircilerin çoğunluğunun yabancı turistlerden oluştuğu göz önünde bulundurularak araştırmaya konu olan evren sayısı 30.000 alınmıştır. Ryan'ın geliştirdiği örneklem formülü kullanılarak örneklem sayısı 382 olarak bulunmuştur. Toplam 412 ziyaretçiye ulaşılarak örneklem sayısının üzerinde bir sayı elde edilmiştir. Araştırma sonuçları SPSS 11.5 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, yabancı turistlere uygulanan anket verilerine göre Formula 1 yarışlarının Türkiye turizm tanıtımına olumlu etkilerde bulunduğu gözlenmiş ve tanıtımın daha etkili yapılabilmesine ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motor-Sports, considering world and our country in general, is a field of sports that is desired extremely in the world for years and that is being interested in our country just for the last years. Motor-sports are not only an organization that collects audiences. The most interested sport among motor-races is Formula 1 Races. Formula 1 Races, which have been arranged since 2005 in our country, are envisaged as it has significant improvements for tourism and information of Turkey. From that point of view, the research?s aim is to exhibit what are the effects of Formula 1 Grand Prix for tourism information of Turkey and its aim is to exhibit those effects with the help of questionnaires that will be done with foreigner visitors coming Istanbul Racing Circuit on which Formula 1 Races is realized.The research population is composed of foreigner tourists who come to watch Formula 1 Turkey Grand Prix 2008. Based on the fact that more of the audiences of Turkey Grand Prix 2008 is the foreigner tourists, 30.000 population is taken for the research. Sample is found as 382 by using Ryan?s sample formula. More of the sample is reached by the contact of 412 visitors. Research outcomes are analyzed by using SPSS 11.5.In the research outcomes, according to the questionnaire that is filled by foreigner tourists, it is seen that, Formula 1 Races have positive effects for tourism information of Turkey and proposals for the advertisement and information more effectively is placed in the research outcome.