Türk basınında siyasal yanlılık: ?1 Mayıs 1977 İşçi Bayramı? örnek olayı çerçevesinde liberal, milliyetçi muhafazakâr ve sol basını temsilen seçilen gazetelerin sunumlarının karşılaştırmalı içerik çözümlemesi
The political bias at Turkish press: Comparative content analysis of presentations of newspapers represented leftist press, nationalist conservative and liberalist within the precedent ? 1 May 1977 Labor Day?
- Tez No: 278449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Siyasal yanlılık çalışmaları, gazetecilik mesleğinin haber üretim süreçlerindeki yanlılık eğilimlerini belirlemeyi amaçlayan ve daha çok liberal medya çalışmaları alanında yürütülen araştırmaları tanımlamaktadır. Siyasal yanlılık araştırmaları, basının siyasal iktidar odaklarıyla kurduğu ilişkinin analizi üzerine geliştirilmiştir.Bu çalışmada, ?1 Mayıs 1977 yılı İşçi Bayramı?nın Türk basınını temsilen seçilen gazetelerdeki yansımaları ?siyasal yanlılık? ekseninde analiz edilmiştir. Dolayısıyla, incelenen gazetelerin ?nesnel habercilik anlayışını? haber üretim sürecinde ne oranda dikkate aldığının irdelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma sonucunda, incelenen gazetelerin 1 Mayıs gerçekliğini yanlı bir yaklaşım sergileyerek haberleştirdikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, incelenen gazetelerin, 1970'li yıllar Türkiye'sinin siyasal kimliğini yansıtan bir yanlılık eğilimini ortaya koyduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The political bias studies defines researchs that purposed tendencies of bias in production processes of journalism profession and conducted mainly in the field of liberalist media studies. The political bias researches have developed on analysis of press contacted with political power focals.At this study, reflections represented Turkish press of ? The year of 1 May Labor Day? on newspapers were analysed in line with ?logrolling?. So, it?s aimed that inspected newspapers examine how rate is taken into consideration ?understanding of objective news? in production processes of journalism. In research result, it was emerged that inspected newspapers reported by approaching the real of 1 May unfairly. So, it can be mentioned that inspected newspapers presented a tendency of bias reflected political identitiy of Turkey of 1970s.