Antik çağdan günümüze Glykon Kültü
Today to Ancient Times the Glykon Cult
- Tez No: 278455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİŞTAH SOYKAL ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Glykon Kültü, MS 2. yüzyılda Paphlagonia Bölgesi içinde yer alanAbonuteikhos/Ionopolis kentinde kendisi de Abonuteikhoslu olan Aleksandros isimlibir sahte peygamber tarafından kurulmuştur. Kült, özellikle antik dünyanın köklükültlerinden aldığı unsurlar, kendisinin yarattığı özellikler ve bunların kombinasyonu ileçağdaşları arasında öne çıkmış, Roma İmparatorluğu'nun gözde kültlerinden biriolmuştur. Glykon Kültü, yaklaşık iki yüzyıl boyunca varlığını canlı bir şekildesürdürmüştür.Glykon Kültü çağının popüleritesi içinde çok geniş bir coğrafyada varlığınıhissettirmiştir. Arkeolojik, epigrafik ve nümizmatik veriler ışığında kültün yayılımalanı açıkça izlenebilmektedir. Bu çalışmamızda bugüne değin literatürde yer alanveriler dışında yeni verilere de yer verilmiştir.Glykon Kültü'nün Roma Dönemi sonrasındaki seyri de çalışmamızın önemli birbölümünü oluşturmaktadır. Bu konuda, Bizans Dönemi, özellikle PaphlagoniaBölgesindeki Türk-İslam çağları ve günümüzde halk belleğindeki kült izleri takipedilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glykon Cult which had been founded in Abonuteikhos/Ionopolis city by a fakeprophet named as Aleksandros from Abonuteikhos. The Cult which especially took itsfeatures from well-rooted cults of Ancient World, created new features and itscombinations. Thus, it came into prominence among the contemporary cult as one of themost popular cults in Roman Empire. The cult survived lively for two hundred years.Glykon Cult became effective through a wide geography within its popularity inits age. In the light of epigraphic, archaeological and numismatic evidence, its spreadcan be investigated clearly. In this study, new evidence has been added to the evidenceof the related literature.The adaption of Glykon Cult after Roman Period composes an important part ofthis study. In relation to this issue, Byzantine Period, especially the Turkish-Islamicperiods of Paphlagonia region and popular memory within present folk traditions in thearea has triesd to be followed.