Antik çağdan günümüze kentsel dokunun oluşturulmasında insan faktörünün değerlendirilmesi, bu bakımdan Efes-İzmir kentlerinin karşılaştırılması ile konuya peyzaj planlama açısından yaklaşım
  1. Tez No: 28995
  2. Yazar: NAZAN YOĞURTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
-213- ÖZET Planlı kentlerin ortaya çıkışından günümüze kent dokuları, çeşitli gelişmeler paralelinde değişimler göstermiştir. Antik çağın basit yapıdaki kentlerinin planlanmasında agora, tapınak gibi önemli yapılar belirleyici rol alırken, büyük nüfus yığılmalarına sahne olan bugünün kentlerinde sosyo-ekonomik ve şosyo-kültürel gereksinim ve hizmetleri karşılamak üzere planlamada çok farklı kullanımların bir arada irdelenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yönetim-kent merkezi, ticaret, endüstri, konut alanları, eğitim, sağlık gibi temel işlevler için en uygun ilişkilerin kurulabileceği, çağın trafik sorununa çözüm arayan arazi kullanıra kararlarına dayalı kent sistemleri oluşmaktadır. Kentleşme sürecindeki hızlı nüfus artışı ve bu hıza ayak uyduramayan plansız uygulamalarla doğal çevreyle ilişkilerin kopması sonucu ortaya çıkan sorunlar, birey ve toplum olarak kent insanı üzerinde“stres”kavramı ile tanımlanan çevresel baskıları yaratmaktadır. Bu durumda kent insanının olusasuz enerjisini ya da stresini atabileceği açık alanlar ve rekreasyonel tesislerin varlığı yaşamsal önem kazanmaktadır. Türkiye'nin büyük metropolitenleri, kentin fiziki kapasitesi üzerindeki nüfusun temel gereksinimlerini karşılamakta oldukça zorlanmaktadır. Balkın rekreasyon gereksinimine cevap verebilecek yeterli tesislerin yapılamaması nedeniyle, kullanım amacıyla bütünleşmeyen kentsel alanda plansız dağılım gösteren yetersiz tesislerle karşılaşılmaktadır. Günümüz kentlerinde, birey ve topluma yönelik bu tür hizmet mekanlarının kısa dönemde iyileştirilmesi ve amaca hizmet edebilecek kapasitede yeni tesislere dönüştürülmesi, kent insanının sağlığı açısından bir zorunluluktur. Bu yaklaşım araştırma.214- konusunun saptanması, yürütülmesi ve sonuçların ortaya konmasında temel çıkış noktası olmuştur. SOHHARY Town patterns have gone through changes in parallel with various developments since the emergence of first planned cities. Although important buildings such as agoras and temples played a signifcant role on the layout of the simply structured antique cities, many different usages of planning, altogether, have to be examined in order to meet the needs of today's cities, which are facing population growth to a great extent. In this context, systems, through which the most appropriate transactions could be formed, are established to fulfill some basic functions such as, administration, trade, industry, housing, education, and health. These systems are based on decisions concerning field usage and they are seeking solutions to traffic-bound problems of today. Rapid population growth, and random development failing to keep pace with it, leads to problems stemming from the lack of interaction between man and his natural environment. These problems create environmental pressure, called stress, on the city-dwellers as an individual and as a social being. In this situation, the existence of open areas and recreational facilities, where city-dewellers can get rid of their negative energy, or stress, becomes vital. The largest urban centres in Turkey can hardly meet the basic needs of their populations which are beyond their physical capacities. Because there haven't been adequate recreational facilities built, we are faced with inadequate establishments randomly dispersed around an urban area. In modern cities, it is necessary to improve the quality of these facilities which serve both the individual and society and to make them new, capable establishments.
Özet (Çeviri)
.214- konusunun saptanması, yürütülmesi ve sonuçların ortaya konmasında temel çıkış noktası olmuştur. SOHHARY Town patterns have gone through changes in parallel with various developments since the emergence of first planned cities. Although important buildings such as agoras and temples played a signifcant role on the layout of the simply structured antique cities, many different usages of planning, altogether, have to be examined in order to meet the needs of today's cities, which are facing population growth to a great extent. In this context, systems, through which the most appropriate transactions could be formed, are established to fulfill some basic functions such as, administration, trade, industry, housing, education, and health. These systems are based on decisions concerning field usage and they are seeking solutions to traffic-bound problems of today. Rapid population growth, and random development failing to keep pace with it, leads to problems stemming from the lack of interaction between man and his natural environment. These problems create environmental pressure, called stress, on the city-dwellers as an individual and as a social being. In this situation, the existence of open areas and recreational facilities, where city-dewellers can get rid of their negative energy, or stress, becomes vital. The largest urban centres in Turkey can hardly meet the basic needs of their populations which are beyond their physical capacities. Because there haven't been adequate recreational facilities built, we are faced with inadequate establishments randomly dispersed around an urban area. In modern cities, it is necessary to improve the quality of these facilities which serve both the individual and society and to make them new, capable establishments.