Şekerpancarı (Beta vulgaris saccharifera L.) tarımında çapa ve herbisitlerle yapılan yabancı ot mücadelesinin verim ve kaliteye etkisi
- Tez No: 27846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKERPANCARI (Beta vulgaris saccharifera L.) TARIMINDA ÇAPA VE HERBÎSÎTLERLE YAPILAN YABANCI OT MÜCADELESİNİN VERİM VE KALİTEYE ETKİSİ Mehmet Ali KAYIMKAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Fikret AKINERDEM 1993, Sayfa : 28 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Fikret AKINERDEM Prof. Dr. Neşet ARSLAN Yrd. Doç Dr. Mevlüt MÜLAYİM Bu araştırma, 1991 yılında Konya ili ekolojik şartlarında çapa ve herbisit uy gulamasının şekerpancarı verim ve kalitesi üzerine etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada konular; çapa + çapa (Kİ), herbisit (K2), çapa (K3), çapa + herbisit (K4), çapa + çapa + herbisit (K5) olarak belirlenmiştir. Uygulamalar arasındaki farklılıklar istatistiki bakımdan önemsiz bulunmuştur. Araştırmada kök verimi, en yüksek K5 ile 4341 kg/da en düşük K2 ile 3415 kg/da olarak bulunmuştur. Şeker varlığı, en yüksek K3 ile % 18.60 en düşük K4 ile % 18.01 olarak bu lunmuştur. Arıtılmış şeker verimi, en yüksek K5 ile 716 kg/da en düşük K2 ile 564 kg/da olarak bulunmuştur. Uygulamalar arasında maliyet değerlendirmesi yapıldığında Kİ 100 iken K2 % 80.41, K3 % 93.69, K4 % 92.08, K5 % 97.85 oranında kalmıştır. Buna göre kök ve rimi ve şeker varlığı düşünüldüğünde kârlılık açısından Kl'in en iyi mücadele metodu olduğu ve bunun parasal karşılığının 916.617 TL/da olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Şekerpancarı, çapa, herbisit, kök verimi, şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF WEED CONTROL WITH APPLIED OF HOEING AND HERBICIDES ON THE YIELD AND QUALITY OF SUGARBEET (Beta vulgaris saccharifera L.) Mehmet Ali KAYIMKAYA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Fikret AKINERDEM 1993, Page : 28 Jury : Asst Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Prof. Dr. Neşet ARSLAN Asst Prof. Dr. Mevlüt MÜLAYÎM This research was carried out to determine the effects of the applications of hoeing and herbicide on the yield and quality of sugarbeet growing under the ecologjc conditions of Konya in 1991. The subjects in the research were determined as hoeing + hoeing (Kl), herbicide (K2), hoeing (K3), hoeing + herbicide (K4) and hoeing + hoeing + herbicide (K5). The differences among the applications were found of bear no statistical value. In this research, the highest root yield was found as 4341 kg/da through the K5 and the lowest yield was 3415 kg/da through the K3. The highest purified sugar yield was found as 716 kg/da through the K5 and the lowest as S64 kg/da through the K2. When the cost evaluation was done among the applications, while Kl was 100, the K2 was 80 %, the K3 93.69 %, the K4 92.08 % and the K5 97.85 %. Ac cording to this, when root yield and sugar content were considered, it was determined that the Kl was the best strugle method in respect of profitability and the profit was found to be 916617 TL/da. Key Words : Sugarbeet, hoeing, herbicide, root yield, sugar content, purified sugar yield.