İngiliz dış politikası ekseninde Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası
European Security and Defence Policy on the axis of British foreign policy
  1. Tez No: 278496
  2. Yazar: İMRAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
1990 yılında iki Almanya'nın birleşmesi, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile uluslararası sistemde iki kutuplu sistem yerini belirsizliğe bırakırken, değişen tehdit algılamalarıyla Sovyet tehdidi yerini etnik çatışmalar, azınlık sorunları, sınır anlaşmazlıkları ve terörizme bırakmıştır. Avrupa'nın uluslararası sistemde ortaya çıkan yeni koşullara uyum sağlama, dış politika ve güvenlik alanındaki etkinliğini arttırma isteğinin bir sonucu olarak gelişen Ortak Dış ve Güvenlik Politikası (ODGP)'nın bir uzantısı olarak 1990'ların sonlarında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ortaya çıkmıştır.AB içinde Atlantikçi tutumuyla öne çıkan İngiltere, Soğuk Savaş sonrası Avrupa'da güvenlik ve savunma alanındaki tartışmalarda Avrupa güvenliğinde NATO'yu esas alan, NATO içinde AGSK oluşumunu destekleyen bir tutum içinde olmuştur. Siyasi bütünleşme alanında bugün gelinen aşama olan AGSP'nin ortaya çıkması ancak, İngiltere'nin bu konudaki tavrını değiştirmesi sonucu gerçekleşen 1998 St Malo Zirvesi sonucunda gerçekleşmiştir. İngiliz dış politikasında meydana gelen söz konusu değişim AGSP'nin ortaya çıkmasına neden olmakla birlikte İngiltere'nin Atlantik ittifakını koruma odaklı temel siyasetinden kopma anlamına gelmemekte, aksine Atlantik ittifakını korumak amacıyla geliştirilen taktiksel bir değişimi ifade etmektedir. Diğer yandan Avrupa'nın en önemli askeri güçlerinden biri olan İngiltere'nin bu süreçte izlediği tutum AGSP'nin gelişimi ve şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The bipolar international system was replaced by ambiguity with the reunification of Germany in 1990, dissolution of USSR in 1991 and the end of the Cold War. The Soviet threat was substituted with minority problems, border conflicts and terrorism due to change in perceptions of threat. European Security and Defense Policy (ESDP) emerged at the end of 1990s as an extension of Common Foreign and Security Policy (CFSP), which developed as a result of the European urge to adapt to the new conditions of the international system and to improve efficiency in the fields of foreign policy and security.Britain, standing out with her Atlanticist policies within European Union has always supported priority of NATO in the European security and defense debates and favored the establishment of ESDI within NATO. ESDP is the stage reached in the European political integration today and could be realized by the shift in the policies of Britain towards European security arrangement in Saint Malo Summit. Although the change in the British attitude led to the emergence of ESDP, it does not imply an abandonment of her primary policy of preserving the cohesion of Atlantic Alliance. On the contrary, the changes occurring in this policy imply a tactical change to preserve the Atlantic Alliance. On the other hand, Britain, as being one of the most influential military powers in Europe, her position and attitude have played significant role in shaping and developing ESDP.