Yahudi ve Hıristiyan din geleneklerine feminist yaklaşım
Feminist approach to the Christian and Jewish religious traditions
  1. Tez No: 278497
  2. Yazar: ÖZLEM TOPCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hıristiyanlık ve Yahudilik klasik din öğretilerinin, toplumsal cinsiyet eşitliği açısından çelişkili olduğu, ataerkil ve erkek merkeziyetçi yaklaşımlar içerdiği ve kadının ötelendiği, itaatkâr bir şekilde özel alan ile sınırlandırıldığı bir toplumsal cinsiyet düzeni sergilediği feminist teologlar tarafından ifade edilmektedir Bu noktadan hareketle kadının toplumsal yaşamda hak ettiği role kavuşabilmesinin yolunun kadına ayrımcılık içeren mevcut dini öğretilerin kadının da dahil edildiği alternatif bakış açısıyla yeniden yorumlanmasından ve geleneksel önyargıların kırılmasından geçtiği vurgulanmaktadır. Bir diğer ifadeyle, feminist teolojinin odaklandığı temel nokta, kutsal kitaplarda yer alan kuralları yok saymak yerine onları erkek egemen bakış açısıyla yapılan yorumlardan arındırarak, asıl kaynaktan doğru bakış açısıyla yeniden yorumlamak olarak özetlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Feminist theologians expressed that the classical religious teachings of the Christian and Jewish faith, is contradictory in terms of gender equality, included patriarchal and male centralized approaches, exhibited a gender order that women shifted and subservient to the limited private space. Beginning from this point, it is emphasized that, to reach the role women deserves in social life, existing religious teachings that include discrimination against women, need to reinterpret with an alternative point of view that include the woman and break traditional prejudices. In other words, the key point that feminist theology is focused can be summarized as, rather than ignore the rules of the holy books, purify them from the male-dominated looking and re-interpret them from the original source, with a correct respective.